Csermely Péter biokémikus előadása a SZAB-székházban

2013. március 05.

Hogyan optimalizálják magukat a biológiai hálózatok? Melyek ezeknek az adaptációs mechanizmusoknak az általánosítható tanulságai? – többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk Csermely Péter biokémikustól az SZTE Informatikai Tanszékcsoport soron következő szemináriumán.

Csermely Péter biokémikus, a Semmelweis Egyetem Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Patobiokémiai Intézetének egyetemi tanára tart előadást 2013. március 5-én, kedden 14 órától 15 óráig a SZAB-székházban (Somogyi u. 7) a 110-es előadóteremben. A biológiai és a társadalmi rendszereket leíró hálózatok egy sor olyan tulajdonsággal rendelkeznek, amely mindegyikükre közel egyaránt érvényesek. A „rendszerváltás” (értve ez alatt ugyanannak a problémának egy teljesen más komplex rendszert leíró hálózaton való megvizsgálását) segíteni tud abban, hogy eldöntsük: mennyire fontos az, amit találtunk. A több oldalról való megközelítés kreativitásfokozó eszköz is lehet, mert átlendít a gondolkodásunkban rejlő rejtett gátakon. Az előadás új hálózatos elemző módszerek bemutatásával megmutatja, hogy: a) Miért tud többet az élesztő a válságra való válaszolásban mint az ember?; b) Miért érdemesebb a hálózatos „kulcsember” szomszédját meggyőzni valamiről, és ez miért jó a gyógyszertervezésben?; c) Mikor nem vagyunk kiszolgáltatva a minket körülvevő kapcsolati hálózatnak az együttműködés során – és ez hogyan függ össze egy igen általános tanulási és evolúciós technikával. A felsorolt módszerek a LINK-csoport honlapján (www.linkgroup.hu) szabadon elérhetők, és kipróbálhatók. A LINK-Group nyitott, várja az együttműködő újabb tagokat. Az érdeklődők kérdéseikkel az előadó email címén jelentkezhetnek.