SZTEinfo Egyetemi Hírlevél

A Szegedi Tudományegyetem havi hírlevele – 2016. október 2/2.

Ismét Szegeden a L'Oreal és az UNESCO A nőkért és a tudományért díja
Hatodik alkalommal ítélték oda a L'Oreal és az UNESCO női kutatókat támogató ösztöndíját szegedi kutatónak. Idén a rangos elismerést Dr. Farkas Klaudia, a Szegedi Tudományegyetem tanársegédje kapta.

Közösen fejleszt új gyógyszereket az SZTE és az Egis
Új galenikus készítmények alap- és alkalmazott kutatásában vesz részt a Szegedi Tudományegyetem az Egis Gyógyszergyár Zrt. konzorciumi partnereként. A 2,3 milliárd forint támogatást elnyert GINOP projektben olyan betegségek kezelését célozzák, amikre jelenleg még nincs minden szempontból kielégítő gyógyszeres terápia.

Új eljárás segítheti a cukorbetegség elleni szerek fejlesztését
A Szegedi Tudományegyetem és az MTA-ELTE Fehérjemodellező Kutatócsoport kutatói új térszerkezet-diagnosztikai eljárást fejlesztettek ki. A kutatási eredmény közelebb vihet többek között a 2-es típusú cukorbetegség hatékonyabb terápiájának kialakításához is.

Wikipédia-szócikk szerkesztésében is segít az SZTE Klebelsberg Könyvtár
A szabad enciklopédia, a Wikipédia hasznáról és közösségéről is kérdeztünk szegedi egyetemistákat, könyvtárosokat. A mérlegkészítésre az kínált alkalmat, hogy az 1956-os szócikkek gyarapítására szervezett szerkesztő maratont az SZTE Klebelsberg Könyvtár 12 óra 56-ért címmel. Az egyetemi bibliotéka továbbra is segíti az internetes lexikon használóit és szerkesztőit.

Új helyen az SZTE Orvosi Genetikai Tanácsadó részlege
November második hetétől új helyen végzi munkáját az SZTE Orvosi Genetikai Intézetének Genetikai Tanácsadó részlege. A Szőkefalvi-Nagy Béla u. 4/b 2. emeletén elsősorban a családtervezéssel, a terhesgondozással és a ritka, genetikailag meghatározott betegségekkel kapcsolatos tanácsadást végzik.

60. évforduló: 1956-os hallgatókkal ünnepelt a köztársasági elnök a szegedi egyetemen
Hősöknek nevezte az 1956-os szegedi egyetemistákat Áder János köztársasági elnök a MEFESZ megalakulásának jubileuma alkalmából a Szegedi Tudományegyetemen rendezett ünnepségen. A történelmi helyszínen, az SZTE BTK Auditórium Maximumában tartott megemlékezés, a MEFESZ-emlékmű koszorúzása és az SZTE Szenátus ünnepi ülése lett az 1956-os forradalmat idéző országos őszi rendezvény-sorozat nyitánya.

Forradalmasíthatja az energiatárolást az SZTE új kutatási projektje
Közel 800 millió forint uniós támogatást nyert a szegedi egyetem olyan összetett és intelligens anyagok előállítására, amelyek újfajta energiatárolási módszerek és speciális energiaforrások megalkotására is alkalmasak lehetnek.

Természetjáró az Univerzum kutatója
A gravitációs hullámokat és sci-fi filmekbe illő fogalmakat - fekete lyukakat, féreglyukakat, az Univerzum fejlődését és szerkezetét, magasabb dimenziós világokat - tanulmányoz Gergely Árpád László,az SZTE Fizikai Intézetének professzora, akit gyakori utazásai során a természet szépsége is ugyanannyira magával ragad, mint munkája.

November 15-ig lehet jelentkezni a 2017 februárjában induló keresztféléves képzésekre
A Szegedi Tudományegyetem hat kara - a BTK, az ETSZK, a GTK, a JGYPK, az MK és a TTIK - hirdet keresztféléves képzéseket, amelyekre 2016. november 15-ig lehet jelentkezni. A keresztféléves felvételivel kapcsolatos információk a www.u-szeged.hu/keresztfeleves oldalon olvashatóak.

SZTE Közkapcsolati Igazgatóság 2016