Szegedi Tudományegyetem Ahol tudás és szándék találkozik

SZTE Egyetemi Életvezetési Tanácsadó Központ  --  Aktualitások







Mit jelent a "perszeverancia"?

Cikkünkben a perszeverancia fontosságáról és fejlesztésének módszereiről lesz szó, különös tekintettel arra, hogyan segíthet ez a képesség a tanulási folyamat során. A perszeverancia nem csupán egy erény, hanem kritikus tényező a tanulmányi sikerességben és az általános élettel való boldogulásban. Képességeink határainak feszegetésekor, legyen az egy új nyelv megtanulása vagy egy szakmai kihívás leküzdése, a kitartás és a hosszú távú elkötelezettség jelentőségét nem lehet túlbecsülni.



2024. április 08.

Perszeverancia azt a képességet jelenti, hogy valakinek a célját eléréséhez szükséges kitartással és kitartó munkával folytatnia, még akkor is, ha a feladatok nehéznek, hosszadalmasnak vagy kifizetetlennek tűnnek. A perszeverancia egy fontos faktor a tanulmányi sikerességhez, mivel azt segíti, hogy a hallgatók a tanulási folyamat során kitartóan dolgozzanak és a kihívások ellenére is folytassák a tanulási folyamatot. A perszeverancia különösen fontos a felsőoktatásban, ahol a hallgatók a tanulási folyamat során gyakran találkozhatnak kihívásokkal, amelyeket kitartóan meg kell oldaniuk. A perszeverancia kifejezése a latin "per" (át) és "servare" (őrizni) szavakból származik, amelyek együtt azt jelentik, hogy "átőrizni" vagy "átművelni". A perszeverancia kifejezés gyakran használatos a pszichológiai, szociológiai és kognitív terápiában, ahol a képesség fejlesztése és megerősítése fontos a sikeres életművelethez. A perszeverancia kifejezés gyakran kapcsolódik a kitartáshoz, a kitartó munkához és a kitartósan végzett munkához, amelyek különösen fontosak a tanulási folyamat során.


A perszeverancia fejlesztése többféle módon lehetséges, az alábbiakban néhány hatékony stratégia:


1. Célok kitűzése és kitartóan való követése: Fontos, hogy megfogalmazzuk a céljainkat és kitartóan dolgozzunk azok eléréséért. Rögzítsük a céljainkat írásban, és rendszeresen értékeljük haladásunkat.
2. Pozitív hozzáállás megerősítése: Gyakoroljuk a pozitív gondolkodást és az optimizmust. Ez segíthet abban, hogy pozitívabb és motiváltabbak legyünk a céljaink elérésében, még nehéz időkben is.
3. Kis lépésekben való haladás: Bontsuk le a nagyobb célokat kisebb, könnyebben elérhető részekre, és ünnepeljük meg az apróbb sikereket. Ez segíthet fenntartani a motivációt és növelni a perszeveranciát.
4. Külső támogatás és segítség kérés: Ne féljünk segítséget kérni másoktól, ha szükségünk van rá. Szakemberek, barátok vagy családtagok segíthetnek támogatni bennünket a kitartásban és motiválásban. Az Éltevezetési Tanácsadó Központ elérhetőségei: pszichológiai tanácsadás bejelentkezés: tanacsado@szte.hu

E-mailben (spec. képzési igényű hallgatók ügyintézés): eselyiroda@szte.hu

web: www.eletv.u-szeged.hu

5. Tanuljunk a kudarcokból: Fontos, hogy elfogadjuk és tanuljunk a kudarcokból, és ne hagyjuk, hogy azok elkedvetlenítsenek minket. A sikertelen kísérletekből való tanulás segíthet erősíteni a perszeveranciát és növelni a kitartást.
6. Gyakorlás és kitartó munka: A perszeverancia fejlesztése érdekében gyakoroljuk a kitartást és a rendszeres munkát. A nehézségekkel való szembenézés és azok áthidalása segíthet erősíteni a kitartást és a hosszú távú céljaink elérését.

eletv_logo2

Citations: [1] https://ppl-ai-file-upload.s3.amazonaws.com/web/direct-files/13212589/dc51163d-d365-4cfa-9ecb-e474171da8dd/iskolakultura_2023_012_087-102-1.pdf