Változások a 2020-as általános felsőoktatási felvételi eljárásban

Hogyan igazolható a nyelvvizsga? Mi alapján számolják az ezért járó többletpontokat? Hogyan zajlik a pályaalkalmassági vizsga az osztatlan tanárképzésre jelentkezők esetében? Összegyűjtöttük, miként érinti a koronavírus-járvány miatt kialakult veszélyhelyzet az általános felsőoktatási felvételi eljárást.

A veszélyhelyzet miatt egyes, a felsőoktatási intézményeket és hallgatókat érintő intézkedésekről szóló 101/2020. Korm. rendelet (IV.10.) felvételi eljárással kapcsolatos rendelkezései érintik a pontszámítást, a nyelvvizsga igazolását, valamint az alkalmassági és gyakorlati vizsgákat – különösen a tanár- és tanítóképzésre jelentkezők esetében.


Nyelvvizsgáért járó többletpontok


Ha a 2019/2020-as tanévben megkezdted, de a veszélyhelyzet miatt nem tudtad befejezni a komplex nyelvvizsgát, akkor a nyelvvizsga-bizonyítványodat a részvizsga eredményéből állítják ki. A 2020-as általános felvételi eljárásban a részvizsga eredményéből kiállított nyelvvizsga-bizonyítványért ugyanúgy jár a többletpont, mint a komplex nyelvvizsgáért, vagyis a B2 – középfokú – bizonyítványért 28 pontot, a C1 – felsőfokú – bizonyítványért 40 pontot kapsz. Ez a külföldi nyelvvizsgák honosítására is vonatkozik: a már meglévő részeredményt, illetve a külföldi vizsgát kell elfogadni a fentiek alapján komplex nyelvvizsgának.


Az arra alkalmas nyelvvizsga-központok online is tarthatnak vizsgákat – első körben angol és német nyelvből érhető majd el ez a lehetőség. Így ha még az idei tanévben online tudod teljesíteni akár az írásbeli, akár a szóbeli résznyelvvizsgát, akkor az általános felsőoktatási felvételi eljárásban megkapod az érte járó többletpontokat.


Hogyan igazolhatod a többletpontok?


Amennyiben már letetted a nyelvvizsgát, de a bizonyítványt a dokumentumpótlási határidőig (azaz 2020. július 9-ig) nem tudják kiállítani, akkor a felvételi eljárásban – a bizonyítvány helyett – a nyelvvizsga-központ által kiadott igazolással is igazolhatod a többletpontra való jogosultságod.


Tudnivalók a felsőoktatási intézmények által szervezett vizsgákról


Általános alapelv, hogy a személyes jelenlétet igénylő vizsgát a felsőoktatási intézményeknek lehetőség szerint úgy kell megszervezniük, hogy az ne igényeljen személyes érintkezést. Ha ez nem megvalósítható, akkor a vizsga során végig biztosítani kell a legalább 1,5 méteres távolságot.


Osztatlan tanárképzés esetében a jelentkező előzetesen megküldött motivációs levele lesz az alapja a tanárképzés pályaalkalmassági vizsgájának.


A tanító, konduktor, óvodapedagógus és csecsemő- és kisgyermeknevelő képzésben pedig a jelentkezőnek írásban kell nyilatkoznia arról, hogy nincs olyan betegsége vagy más körülmény, amely akadályozná a felsőoktatási tanulmányait.


A változásokról az intézmények a Felvi.hu-n, a Felsőoktatási felvételi tájékoztató intézményi meghirdetéseiben tájékoztatják a felvételizőket, ezért kérjük, hogy figyeld a honlapot! A változások megjelenéséről e-mailben is tájékoztatják a jelentkezőket.


Forrás: Felvi.hu


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Szucs_ViktorSzűcs Viktor - ÁOK, általános orvos

Azért jöttem Szegedre, mert szeretem a kisvárosias, barátságos egyetemeket, Budapest pedig nem ilyen. Szeretnék az embereken segíteni, érdekel ez a tudományág, a kutatások is nagyon érdekesek. Kedvesek a felsőbb évesek, a kari élet nagyon sokszínű. Mindenki jöjjön az SZTE ÁOK-ra!



Major NoemiMajor Noémi – TTIK, molekuláris bionikai mérnök

Azért jelentkeztem az SZTE-re mert az országban csak két egyetemen érhető el a molekuláris bionikai mérnök szak. Mivel Szeged egyetemi város, így ezért választottam inkább Szegedet. És milyen jól is tettem! A tanároknak nagyon jó hírük van, kedvesek, segítőkészek és fiatalok. A képzés rendkívül gyakorlatias, sokszor van laborgyakorlatunk, ami igazán hasznos lesz majd a jövőben. A sok gyakorlat miatt pedig teljesen más a képzés, érdekes és izgalmas.





További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.