2024. május 19., vasárnap English version
Archívum  --  2007  --  8. szám - 2007. április 16.  --  Egyetemi élet
Az MGK a jövőbe néz
Nem csökkent ez érdeklődés az SZTE Mezőgazdasági Kara iránt – derül ki a jelentkezők számából. Egyelőre azonban nem tudni, hogy a szaktárca hol húzza meg a felvételi ponthatárt, így nem ismert, hány diákot vehetnek fel az intézménybe. Az MGK azonban a jövőbe tekint, több irányba is nyitni akar.
Regionális Szaktanácsadási Központ kialakítására nyújtott be pályázatot a Szegedi Tudományegyetem. Jelenleg az FVM jóváhagyására várnak, és természetesen dolgoznak a részletes programokon – mondta el lapunknak Bodnár Károly, az MGK megbízott dékánja (képünkön). Hazánk minden régiójában a felsőoktatási intézményekhez kapcsolódva alakítják ki ezeket a speciális központokat, melyek célja a területi szaktanácsadási központok munkájának összehangolása, illetve a rendszerben dolgozók továbbképzése, vizsgáztatása és a pályázatfigyelés. Ennek működéséhez az agrárcentrumtól kaphatnak szakmai segítséget. Bodnár Károly szerint problémákat okozhat, hogy a pályázat utófinanszírozású. A regionális központ a kar Takács Ferenc Képzőközpontjában kaphat részben helyet, hiszen ott előadásokat tudnak tartani, ezenkívül a tanüzem is megfelelő adottságokkal rendelkezik. Ott azonban nincs elég hely irodák kialakítására, ám a kar főépületében megfelelő feltételeket tudnak biztosítani a működtetéshez.
Az MGK-hoz kapcsolódó alapítvány pedig megpályázta a Területi Szaktanácsadási Központ létesítését – tette hozzá a dékán. A területi központok állnak közvetlen kapcsolatban a gazdákkal, s szaktanácsadást is végeznek. Mivel kisebb térségre terjed ki ezek működése, régiónként többet is kialakítanak. Döntés még egyik központ létesítéséről sincs, ám az MGK-n remélik, hogy a Szegedi Tudományegyetemhez kapcsolódóan alakul meg mindkettő.
A Mezőgazdasági Karon már régóta próbálnak olyan irányokba továbblépni, melyek a jövőben bizonyulhatnak igazán hasznosnak. Bodnár Károly elmondta, hogy az EU agrárpolitikájában a szakemberek szerint váltás várható, főként 2013 után. A termelés támogatása helyett nagyobb hangsúlyt fog majd kapni a vidékfejlesztés. Ebbe az irányba is elindul a hódmezővásárhelyi székhelyű kar. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében Nemzeti Vidékfejlesztési Hálózat kiépítését tervezik. Hasonló kezdeményezések már korábban is voltak, például a kistérségi menedzseri hálózat, ám ezek nem bontakoztak ki teljesen. Szintén az alapítványon keresztül pályázott az MGK Helyi Vidékfejlesztési Iroda létesítésére is.
Körvonalazódik az is, hogy a Mérnöki Karral közösen indítanak majd különböző posztgraduális képzéseket. Az egyetem rektora kérte, hogy a két kar dékánja graduális képzéseken is gondolkozzon, melyekkel szintén közösen jelenhetnek meg – fogalmazott Bodnár Károly. Amennyiben ezek megvalósulnak, akkor természetesen a két kar oktatói közösen vesznek részt ezekben. Az csupán formaság, hogy éppen melyik kar hirdeti meg, és hogy konkrétan hol is folyik majd a képzés. Ezt úgyis annak jellege határozza majd meg, hiszen ha például az agráriumhoz jobban kötődik, akkor valószínűleg – a jól felszerelt tangazdaság és a mintatelepek miatt – Vásárhelyre fognak járni a diákok. Az MGK ettől függetlenül, külön is próbál adottságaihoz igazodó képzéseket, tanfolyamokat indítani.
A megbízott dékán örömmel számolt be arról is, hogy a Vajdaságból, valamint Arad és Temes megyékből több megkeresést kaptak, így várhatóan ismét nemzetközi tanfolyamokat fognak tartani, hiszen a gyakorlatorientált, közvetlenül hasznosítható ismeretekre a határon túli területeken is komoly az igény. A tervek szerint a képzés egy része kint folyna, ami anyagilag könnyebbséget jelentene a jelentkezőknek.
Varga Anna
Bezár