2024. május 19., vasárnap English version
Archívum  --  2007  --  11. szám - 2007. szeptember 3.  --  Téma
Kooperáció a fizikai és a virtuális térben
Több mint két­mil­li­árd fo­rin­tos össz­költ­ség­ve­té­sű be­ru­há­zás nyo­mán új épü­let­be köl­töz­he­tett a Gaz­da­ság­tu­do­má­nyi Kar és a bi­o­ló­gus tan­szék­cso­port több egy­sé­ge, a Hu­mán­erő­for­rás Ope­ra­tív Prog­ram (HEFOP) tá­mo­ga­tá­sá­val meg­va­ló­sult pro­jekt ke­re­té­ben kor­sze­rű­sí­tet­ték az egye­tem in­for­ma­ti­kai há­ló­za­tát is.
 
 
A ko­ope­rá­ció egy­re in­kább fon­tos­sá vá­lik a ha­zai fel­ső­ok­ta­tás­ban. Míg ko­ráb­ban a fő­is­ko­lát, egye­te­met el­kez­dő di­ák egye­nes úton ha­ladt a dip­lo­ma fe­lé, ta­nul­má­nya­i­nak ke­re­te­it kész óra­ren­dek szab­ták meg, ma a hall­ga­tók le­he­tő­sé­gei szer­te­ága­zó­ak, s a ver­seny­ké­pes tu­dás meg­szer­zé­sé­hez több kar, akár in­téz­mény kép­zé­si kí­ná­la­tá­ból kell vá­lasz­ta­ni, s egy­re na­gyobb sze­rep jut az önál­ló ta­nu­lás­nak. Eh­hez azon­ban meg­fe­le­lő inf­rast­ruk­tú­rá­ra van szük­ség, ahol a hall­ga­tók és az ok­ta­tók kon­tak­tus­ba lép­het­nek egy­más­sal, s meg­tör­tén­het a tu­dás­át­adás. A Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­te­men a HEFOP tá­mo­ga­tá­sá­val meg­va­ló­sult 2,178 mil­li­árd fo­rin­tos, a na­pok­ban le­zá­rult pro­jekt a ko­ope­rá­ci­ó­hoz szük­sé­ges fi­zi­kai és di­gi­tá­lis te­rek meg­te­rem­té­sét cé­loz­ta. A pro­jekt meg­va­ló­sí­tá­sa ré­vén olyan re­gi­o­ná­lis kép­zé­si és tu­dás­köz­pont­tá vá­lik az egye­tem, ahol a ha­gyo­má­nyos tan­ter­mi kon­takt­órák­ra és tu­do­má­nyos pub­li­ká­ci­ók­ra épü­lő egy­irá­nyú tu­dás­át­adás mel­lett le­he­tő­ség lesz az in­te­rak­tív több­csa­tor­nás tu­dás­transz­fer­re a ta­ná­rok, a ku­ta­tók, a hall­ga­tók és az üz­le­ti élet sze­rep­lői kö­zött. A tu­dás­át­adás, a ta­ná­rok, di­á­kok és üz­le­ti sze­rep­lők kö­zött lét­re jö­vő in­ter­ak­ci­ók se­gí­te­nek meg­őriz­ni az SZTE he­lyét a vi­lág ve­ze­tő egye­te­mei kö­zött s re­gi­o­ná­lis sze­re­pét a Szeged-Temesvár-Újvidék há­rom­szög­ben.
 
A hon­ta­lan is ott­hon­ra lel
 
A sze­ge­di bi­o­ló­gus­kép­zés közel negy­ven­éves meg­osz­tott­ság után vég­re egy he­lyen foly­ta­tód­hat szep­tem­ber­től az újszege­di bi­o­ló­gi­ai épü­let­ben – mond­ta Ko­vács Kor­nél pro­fes­­szor, a tan­szék­cso­port ve­ze­tő­je. A csaknem négy év­ti­zed alatt a bi­o­ló­gu­sok öt tan­szé­ke a sze­ge­di ol­da­lon az Ady té­ren, négy az újszege­di „Y” épü­let egye­dü­li­ként meg­épült szár­nyá­ban ok­tat­ta a hall­ga­tó­kat, egy pe­dig hon­ta­lan volt, és al­bér­let­ben mű­kö­dött. A meg­osz­tott­ság egyet­len elő­nye ta­lán csak az volt, hogy az élet­tu­do­má­nyok mel­lett a hall­ga­tók a lo­gisz­ti­ka te­rü­le­tén is bi­zo­nyos jár­tas­ság­ra tet­tek szert, hi­szen gyak­ran ne­gyed­óra alatt kel­lett át­ér­ni­ük az egyik elő­adás­ról a má­sik­ra, le­küzd­ve a vá­ros két vé­ge kö­zöt­ti tá­vol­sá­got.
Az új bi­o­ló­gi­ai épü­let ki­ala­kí­tá­sát az is szük­sé­ges­sé tet­te, hogy az évek so­rán a hall­ga­tói lét­szám tíz­sze­re­sé­re, hu­szon­öt­ről mint­egy két­száz­öt­ven­re nőtt. Igaz ez­zel pár­hu­za­mo­san – a fo­lya­ma­tos meg­szo­rí­tá­sok kö­vet­kez­té­ben – az ok­ta­tók szá­ma nyolc­van­ról öt­ven­re csök­kent.
A bi­o­ló­gi­ai épü­le­tet Sza­bó Lász­ló (DOB 60 Kft., Bp.) és Var­ga Lász­ló (Du­na-Ti­sza In­gat­lan­fej­lesz­tő Kft., Sze­ged) ter­vez­te. Az 1,3 mil­li­ár­dos – 2005 ok­tó­be­ré­ben kez­dő­dött – be­ru­há­zás ki­vi­te­le­ző­je a Bau­cont Zrt. volt. A már­ci­us 16-án el­ké­szült épü­let net­tó szint­te­rü­le­te 4.540 m2 (a brut­tó szint­te­rü­let 6.778 m2). A föld­szin­ten és az el­ső há­rom szin­ten hall­ga­tói la­bo­rok, elő­ké­szí­tők, szá­mí­tó­gép­ter­mek, sze­mi­ná­ri­u­mi szo­bák, la­bo­ra­tó­ri­u­mok, ok­ta­tói szo­bák és a mind­eze­ket ki­szol­gá­ló rak­tá­rak van­nak. A ne­gye­dik szin­ten a gé­pé­sze­ti te­rek, az „E” szárny­ban pe­dig töb­bek kö­zött egy 62 fős sze­mi­ná­ri­u­mi te­rem, egy 256 fős nagy elő­adó és az át­ri­um ta­lál­ha­tó.
Bár a bi­o­ló­gu­sok vá­gyai kö­zött sze­re­pelt a ré­gi épü­let fel­újí­tá­sa is, er­re most nem ke­rült sor, ám az ötö­dik eme­le­tén gya­kor­la­ti te­re­ket ala­kí­ta­nak ki, mi­vel a je­len­tő­sen meg­nőtt hall­ga­tói lét­szám mi­att szük­ség van er­re.
A fej­lesz­tés­től Ko­vács Kor­nél azt vár­ja, hogy le­he­tő­sé­get te­remt a Sze­ged hos­­szú tá­vú fej­lő­dé­se szem­pont fon­tos bio­tech­no­ló­gi­ai ipar és az ok­ta­tás kö­zöt­ti szo­ros kap­cso­lat meg­te­rem­té­sé­re. Er­re már csak azért is adott min­den esé­ly, mi­vel Sze­ge­den el­so­ként eb­be az épü­let­be köl­tö­zött be egy a ku­ta­tá­si ered­mé­nyek gaz­da­sá­gi hasz­no­sí­tá­sát vég­ző cég, a Sol­vo. A kö­zép-eu­ró­pai ré­gió meg­ha­tá­ro­zó bio­tech­no­ló­gi­ai cé­ge az épü­let föl­ső szint­jén mint­egy ezer négy­zet­mé­te­ren fő­ként la­bo­ra­tó­ri­u­mo­kat ala­kí­tott ki, s itt dol­go­zik a vál­lal­ko­zás mint­egy fél­száz sze­ge­di al­kal­ma­zott­ja.
A jö­vő el­kép­ze­lé­se­i­ről a pro­fes­­szor el­árul­ta, hogy az épü­let mel­let­ti tel­ken egy in­ku­bá­tor­há­zat kí­ván­nak lét­re­hoz­ni, ahol az ipa­ri kap­cso­la­tok to­váb­bi erő­sí­té­sé­re nyíl­na le­he­tő­ség.
 
A me­di­ter­rán te­rasz­tól a „Ká­ba kő­ig”
 
Sze­ged ti­zen­há­rom éve fo­lyik köz­gaz­dász­kép­zés, a Gaz­da­ság­tu­do­má­nyi Kar (GTK) pe­dig most ün­ne­pel­te nyol­ca­dik szü­le­tés­nap­ját. Ez idő alatt a – egé­szen az új épü­let át­adá­sá­ig – a kar a bio­tech­no­ló­gi­ai tan­szék­hez ha­son­ló­an hon­ta­lan volt – mond­ta el Hete­si Er­zsé­bet dé­kán. Az ok­ta­tás kez­det­ben a jo­gi kar ke­re­te­in be­lül és ter­me­i­ben folyt. A ki­lenc­ve­nes évek má­so­dik fe­lé­ben már ki­lenc­faj­ta köz­gaz­da­sá­gi kép­zést kí­nált a hall­ga­tók­nak az egye­tem úgy, hogy az ok­ta­tás­nak nem önál­ló inf­rast­ruk­tú­rá­ja. 1996-ban sa­ját épü­le­tet ugyan nem kap­tak a köz­gaz­dász­ok, de be­köl­töz­tek az ön­kor­mány­zat­tól bé­relt Hon­véd té­ri, egy­ko­ri lak­ta­nyá­nak épült, ma bér­ház­ként üze­me­lő in­gat­lan­ba. A kar éle­tét szí­ne­sí­tet­te a me­di­ter­rán te­rasz, va­gyis a bér­ház ud­va­ra, ahol az ok­ta­tók és a di­á­kok be­szél­ge­té­sé­hez né­ha az épü­let la­kó­i­nak ve­sze­ke­dé­se szol­gál­tat­ta a hát­te­ret.
2002-ben a GTK a Fe­ke­te Sas ut­cá­ban egy új épü­le­tet ka­pott, ez az ok­ta­tás kö­rül­mé­nye­it ja­ví­tot­ta, a kar dol­go­zói azon­ban ma­rad­tak a Hon­véd té­ren, gyak­ran né­gyen dol­goz­va egy nyolc négy­zet­mé­te­res szo­bá­ban.
Az egye­tem 2003-ban je­zsu­i­ta rend­től meg­vá­sá­rol­ta a Kál­vá­ria su­gár­úton ál­ló egy­ko­ri is­ko­la­épü­le­tet, ek­kor kez­dő­dött el a „pénz­ke­re­sés” a fel­újí­tás­hoz. A GTK új épü­le­tét a Biharvári La­jos ve­zet­te sze­ge­di Lép­ték Kft. ké­szí­tet­te. A 2.262 m2-es, 464 mil­lió fo­rint­ba ke­rü­lő fel­újí­tás, át­épí­tés 2006 már­ci­u­sá­ban kez­dő­dött, a mű­sza­ki át­adás pe­dig 2007. áp­ri­lis 25-én volt. Az épü­let föld­szint­jén a re­cep­ció, a hall­ga­tói ügy­in­té­zés, az ok­ta­tás­szer­ve­zés, a má­so­ló és a bü­fé kap he­lyet. Az el­ső eme­le­ten ok­ta­tá­si he­lyi­sé­gek, szer­ver­szo­ba, a má­so­di­kon pe­dig a dé­ká­ni hi­va­tal lesz. Egy szint­tel föl­jebb tan­szé­ki he­lyi­sé­ge­ket, tár­gya­lót, in­té­zet­ve­ze­tői iro­dá­kat, tit­kár­sá­got és tré­ning­te­re­met ala­kí­tot­tak ki. A te­tő­tér­ben pe­dig tan­szé­ki és gé­pé­sze­ti he­lyi­sé­gek van­nak. A „Ká­ba kő­nek” el­ne­ve­zett ud­va­ri épü­let­ben egy mul­ti­mé­di­ás ter­met és egy nyi­tott ol­va­só­he­lyi­sé­get hoz­tak lét­re.
Az új épü­let mél­tó kö­rül­mé­nye­ket te­remt a kar ok­ta­tó­i­nak és más dol­go­zó­i­nak, a di­á­ko­kat pe­dig négy kor­sze­rű­en fel­sze­relt tan­te­rem vár­ja itt – mond­ta Het­e­si Er­zsé­bet. Az inf­rast­ruk­tu­rá­lis fej­lesz­tés le­he­tő­vé te­szi, hogy a kar foly­tas­sa az el­múlt évek si­ke­res mun­ká­ját. A hall­ga­tók kö­zött vég­zett 2006-os fel­mé­ré­sek alap­ján a GTK di­ák­ja­i­nak 97,7 szá­za­lé­ka új­ra a sze­ge­di in­téz­ményt vá­lasz­ta­ná. Ez­zel az ös­­szes ha­zai kar kö­zül a leg­jobb ered­ményt ér­ték el.
 
Előrelépés a digitális tér­ben
 
Az SZTE in­for­ma­ti­kai há­ló­za­ta ugyan tel­jes le­fe­dett­sé­get biz­to­sí­tott, de több ok­ta­tá­si épü­let­ben gon­dot oko­zott a szűk sáv­szé­les­ség és a ke­vés hoz­zá­fé­ré­si pont – mond­ta Makay Ár­pád egye­te­mi do­cens, az egye­te­mi szá­mí­tó­köz­pont osz­tály­ve­ze­tő­je.
Az in­for­ma­ti­kai há­ló­zat je­len­tős fel­újí­tá­sá­ra utol­já­ra a ki­lenc­ve­nes évek­ben ke­rült sor, így ha­tal­mas volt a mű­köd­te­tés hu­mán­erő­for­rás-igé­nye is. A 185 mil­lió fo­rin­tos össz­költ­ség­ve­té­sű fej­lesz­tés so­rán kor­sze­rű­sí­tet­ték több épü­let há­ló­za­ti esz­kö­ze­it, 950 új vég­pon­tot épí­tet­tek ki, egy­sé­ge­sí­tet­ték az épü­le­tek csat­la­ko­zá­sát az egye­te­mi há­ló­zat­hoz, nö­vel­ve ez­zel a hely­ben el­ér­he­tő sáv­szé­les­sé­get. Meg­újult a há­ló­zat a Rek­to­ri Hi­va­tal­ban, az or­vos­kar Dóm té­ri, a BTK Egye­tem ut­cai és a Mér­nö­ki Kar „B” épü­le­té­ben, il­let­ve kor­sze­rű inf­rast­ruk­tú­rát ka­pott az újon­nan el­ké­szült bi­o­ló­gi­ai épü­let és a GTK köz­pont­ja is.
Az üzem­biz­ton­ság ja­ví­tá­sa ér­de­ké­ben pár­hu­za­mos rend­sze­re­ket ala­kí­tot­tak ki, és egy­sé­ges há­ló­za­ti me­nedzs­ment­rend­szert hoz­tak lét­re, csök­kent­ve ez­zel az üze­mel­te­tés költ­sé­ge­it – szá­molt be a prog­ram rész­le­te­i­rol a szak­em­ber.
A be­ru­há­zás meg­va­ló­sí­tá­sá­hoz az egye­tem a HEFOP pá­lyá­za­tán nyert mint­egy 150 mil­lió fo­rin­tos tá­mo­ga­tást.
 
Franck János
Bezár