Külföldi Intézményekben szerzett végzettségek



A külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről jogszabályok rendelkeznek: a két- és többoldalú nemzetközi elismerési egyezmények, valamint a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény. Az ezekben felsoroltak a magyar bizonyítványokkal, oklevelekkel egyenértékűnek számítanak, végzettséget, szakképesítést vagy szakképzettséget tanúsítanak – és tulajdonosa jelentkezhet velük a magyar felsőoktatásba.

A magyar érettségivel egyenértékű külföldi érettségi bizonyítványok »


A magyar érettségivel vagy oklevéllel nem egyenértékű külföldi okiratok azon országok és intézmények által kiállított dokumentumok, amelyek nem szerepelnek a felsorolásban. Ilyenkor továbbtanulási célú elismerésre van szükség, amely – az Oktatási Hivatal szakmai véleményének figyelembevételével – a felsőoktatási intézmények hatásköre.

A külföldi középiskolai / érettségi végzettségek továbbtanulási célú elismeréséről »

A külföldi felsőfokú végzettségek (oklevelek) továbbtanulási célú elismeréséről »


Az elismert külföldi végzettség nem garantálja a felsőoktatásba való automatikus bejutást, ahhoz az egyes szakokon előírt feltételeket, követelményeket is teljesíteni kell. A külföldi tanulmányi és érettségi vizsgaeredmények, illetve felsőfokú oklevelek alapján történő pontszámítás az Oktatási Hivatal hatáskörébe tartozik.

A pontszámítás szabályairól, menetéről itt lehet olvasni »


Főszabályként középszintű érettségi vizsgának fogadják el a külföldön szerzett, illetve külföldi rendszerű érettségi eredményeket.

Egyes országok, illetve vizsgarendszerek esetén bizonyos érettségi vizsgatárgyak beszámíthatók emelt szinten. (A külföldi érettségi rendszerben tett emelt szintű vizsgát nem fogadják el automatikusan hazai emelt szintű érettséginek.)


Külföldi középiskolai eredmények figyelembevételéhez a tanult tanévek év végi középiskolai bizonyítványaiban található, az előírás szerinti megnevezésű és annak megfelelően tanult tantárgyak szükségesek. Csak az értékeléssel ellátott vizsgatárgyak vehetők figyelembe.

Amennyiben az érettségi bizonyítványból nem vehető figyelembe az adott szakra megfelelő megnevezésű vagy szintű vizsgatárgy, akkor jelentkeznie kell Magyarországon érettségi vizsgára vagy a felsőoktatási intézmények által szervezett felsőoktatási felvételi szakmai vizsgára a felvételihez szükséges vizsgatárgy(ak)ból.

A külföldi középiskolai / érettségi eredmények pontszámításának további tudnivalói, szabályai »


A külföldi eredményeket, végzettségeket igazoló dokumentumokat az E-felvételiben kell feltölteni, ennek menetéről itt írunk részletesen »


Az egyes országokban kiállított bizonyítványokkal és azok elismerésével kapcsolatos tudnivalók

Az itt nem szereplő külföldi érettségi rendszerben megszerzett eredmények átszámításáról a felveteli.eljaras@oh.gov.hu címen lehet érdeklődni.


További információk a felvételi tájékoztatóban

1. A magyar érettségivel egyenértékű külföldi érettségi bizonyítványok
2. A külföldi középfokú (érettségi) végzettségek továbbtanulási célú elismeréséről
3. A külföldi felsőfokú végzettségek továbbtanulási célú elismeréséről
4. A külföldi érettségi és középiskolai eredmények beszámításáról
5. Bevizsgálási eljárás
6. Példák az érettségi értékelési rendszer átszámítására

Felvételi 2024 - Külföldi végzettséggel rendelkezők tájékoztatója



esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Nagy_GergoNagy Gergő - BTK, szlavisztika-orosz, angol

Mindig is érdekeltek a külföldi Kultúrák, szerettem nyelveket tanulni. Azért választottam a BTK szlavisztika-orosz szakirányát, mert a Szegedi Tudományegyetem híres külföldi pályázati lehetőségeiről (például Erasmus-program), ahol kamatoztathatom az itt megszerzett tudást. Tehát a gyakorlatomat akár külföldön is eltölthetem. Ráadásul az orosz mellé második évtől lehetőségem nyílt felvenni az angol minort, amit szintén hasznosnak tartok a későbbi elhelyezkedésem szempontjából. A szegedi nyelv szak középpontjában a gyakorlat-orientáltság áll, ami igen fontos, ha valaki anyanyelvi szinten szeretne egy nyelvet elsajátítani.




Horvath_FiorellaHorváth Fiorella - MK, műszaki menedzser

Főként a közösségi élet vonzott a Szegedi Tudományegyetemre. Műszaki menedzser szakon tanulok, az fogott meg benne, hogy a dolgok műszaki és a gazdasági részébe is bele tudok látni. Ráadásul nagyon jó lehetőségek vannak az egyetemen például: egy logisztikai tárgy keretében például elutazunk Brüsszelbe, hogy feltérképezzük az ottani repülőteret. Az itt tanulók valóban egy kis csapatot alkotnak. Viszonylag kevesen járunk az MK-ra a többi karhoz képest, ezért ismert mindenki mindenkit, és mindig egymás segítségére tudunk lenni. Ráadásul a diákélet is fantasztikus, csak ajánlani tudom mindenkinek.

További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.