2024. május 5., vasárnap English version
Archívum  --  2008  --  10. szám - 2008. szeptember 15.  --  Irodalom
Vitamin a Grand Caféban
A szegedi Grand Café 2008 őszén irodalmi beszélgetéssorozatot indít Vitamin címmel. Az esteken egy-egy kortárs magyar regény, dráma vagy verseskötet kapcsán beszélgetnek kritikusok, irodalomtörténészek, a vitáknak azonban mindig lesz egy külön meghívottja is (újságíró, színházi szakember stb.). A most induló Vitaminnal a szervezők nemcsak a kritikai párbeszédet szeretnék erősíteni, hanem nyitni szeretnének a szélesebb olvasóközönség felé is.
Az első alkalommal szeptember 17-én 21 órától Grecsó Krisztián Tánciskola című műve lesz a téma, a vendég: Mikola Gyöngyi, kritikus, irodalomtörténész.
Egy héttel később, szeptember 24-én 19 órai kezdettel Darabos Enikő Nem-játék című kötetének bemutatójára kerül sor.
Nemek harca helyett nemek játéka, ezt kínálja a Nem-játék című könyv, amikor a nemi szerepek értelmezésére vállalkozik. Ha az igazság egy nő, akkor Nietzsche nőgyűlölő volt, vagy esetleg tényleg ismerte a nőket? És hogy állt mindezzel Freud, aki Marie Bonaparte-nak bevallotta, hogy a „Mit akar a nő?” kérdésének megválaszolására a női lélek tanulmányozásával eltöltött harminc év sem volt elég? Hogyan próbálják megoldani a „nőiség rejtélyét” a pszichoanalitikusok, különösen Jacques Lacan, a francia pszichoanalízis fenegyereke, aki nagyképű kijelentései miatt mindmáig tüske maradt nagyon sok feminista gondolkodó szemében? Mert mégis mi az, hogy „A nő nem létezik”? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresi a választ Darabos Enikő Nem-játék című, idén megjelent könyvében. Ennek kapcsán beszélgethetünk vele a kötetről, kritikaírásról, kortárs magyar irodalomról, továbbá arról, milyen is valójában ez a nem-játék, és vajon vannak-e játékszabályai.
Bezár