2024. május 20., hétfő English version
Archívum  --  2007  --  10. szám - 2007. május 7.  --  Egyetemi élet
Szabadalmak: amikor az ember tudja, mit csinál
 
Aki nem a TTK-n tanul, az érettségi után valószínűleg keveset találkozik kémiai szakkifejezésekkel – hacsak nem a gyakorlati életben. A reklámok révén talán egyik legismertebb kémiai szakszó a pH-érték. Valószínűleg még arról is van elképzelésünk, hogy a savassághoz kapcsolódik. A Kolloidkémiai Tanszék dolgozói természetesen már sokkal mélyebbre ástak a témában, mire a pH-érték állandó szinten tartásával kapcsolatos szabadalmukat bejelentették.
A szabadalom felelőse, Szekeres Márta elmondta, egy „okos” rendszert dolgoztak ki. A berendezés egy adagoló bürettából, egy számítógépből, valamint a változásokat mérő szerkezetből áll. A szabadalom lényege az a kémiai algoritmus, amit a számításoknál alkalmaznak. A pH szinten tartására már korábban is léteztek berendezések, viszont ezek drágák (több millió forintba kerülhetnek), és kevés mozgásteret hagynak a felhasználónak, hiszen velük csak az anyagból felhasznált mennyiség követhető figyelemmel. Ez könnyíti a munkát, ám sokkal kevesebb visszajelzést ad a stabilizálni kívánt rendszerről. Ezzel szemben a tanszék szabadalma komoly felhasználói hozzátételt igényel: az anyagokról való összes ismeretére szüksége van a kutatónak, aki dolgozik vele. De éppen ez az előnye, így ugyanis megállapítható, ha egy reakcióhipotézis téves, és könnyen változtatni, bővíteni lehet a rendszeren. Az adjunktusnő szerint a szabadalmat például alkoholgyártásban vagy a gyógyszeriparban lehetne hasznosítani, de ez nem egyszerű feladat, mert a gyógyszeripari szabványoktól nehéz eltérni. Reményei szerint a kutatólaborokba is elkerül az eredmény; különösen biológiai és katalitikus kísérletekkor fontos a pH állandó értéken tartása.
A szabadalommal egy pályázatban is részt vesznek, amely elősegítheti, hogy kapcsolatba lépjenek különböző cégekkel, és ezzel a tudományos eredmény a gyakorlatba is átvonuljon.
Tóth Katalin
Bezár