2024. május 19., vasárnap English version
Archívum  --  2008  --  1. szám - 2008. január 14.  --  Karok  --  ETSZK
A gyógyítás másik keze
Bárhogy is alakul országunkban az egészségügy sorsa, magasan kvalifikált ápolóra, szociális munkásra, védőnőre vagy gyógytornászra mindig szüksége lesz az államnak. E szakmák képviselőinek – az agyelszívás folyamatit is tapasztalva – nem kell majd sorban állniuk a munkaügyi központokban.
Szeged városának közvéleményét komolyan megbolygatták az egészségügyben lejátszódó események. Az országos egészségügyi reform mint kórház- és klinika központot éppen olyan mélyen érintette Szegedet, mint az önkormányzati üzemeltetésű egészségügyi intézmények integrációja az egyetem kezelésében lévőkkel.
A civil és a politikai szféra is kemény vitába szállt: érvek csaptak egymásnak, tüntetések, aláírásgyűjtések járták körbe a város utcáit. Amiben azonban mindenki egyetért a jövőt tekintve, hogy az országos hírű orvosképzés mellett hasonlóan elismert szakemberek kerülnek ki az Egészségtudományi és Szociális Képzési Karról, így a sok bizonytalan tényező mellet a humán erőforrás lehet az egyetlen biztos pont a szegedi egészségügyben.
 
 
A szülésznőknek és ápolóknak nem kell különbözeti vizsgát tenniük, ha az EU-ban vállalnak munkát.
 
Gördülékeny szakmai előmenetel
 
Mielőtt az oktatás érdemi részével foglalkoznánk, a kar dékánjától, Pogány Magdolnától megtudtuk, hogy a Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar a sokat vitatott bolognai folyamatból csak profitálhatott. Míg főiskolai karként működtek, a szakmai továbblépéshez (egyetemi, doktori képzés) hosszú kálváriát jártak be a hallgatók, viszont az új, alap- és mesterképzésre osztott rendszer egyszerűbbé teszi majd mindezt. Sőt a legtöbb szakon az alapképzés után szinte azonnal kiléphetnek a munkaerőpiacra a Szegeden végzett hallgatók.
 
NYÍLT NAP
Az SZTE ETSZK nyílt napot rendez február 9-én (szombaton) 10 órától a Temesvári út 31. szám alatti épületében.
 
Biztos állás
 
„Hozzánk többek között ezért is érdemes jelentkezni. Hiszen kevés kar van, ahol négyéves alapképzéssel olyan szakmákat adnak, amelyekkel ilyen hatékonyan el lehet helyezkedni. Igaz ugyan, hogy az egészségügy átalakítása a nálunk végzett hallgatókat is érinti, de ápolónőként vagy gyógytornászként még mindig könnyen el lehet helyezkedni” – vázolja fel a lehetőségeket Pogány Magdolna dékán asszony.
„Ráadásul a szülésznőknek és ápolóknak nem kell különbözeti vizsgát tenniük, ha az EU-ban vállalnak munkát. A pályakezdő szakemberek körzeti ápolóként, fekvőbetegeket ellátó intézményekben ápolóként, ápolásfejlesztőként vállalhatnak munkát. Körzeti, intézeti vagy ifjúsági védőnőként a nő-, anya-, csecsemő-, gyermek- és ifjúságvédelemben, illetve a családgondozás területén; gyógytornászként  az intézményi ellátásban helyezkedhetnek el. Szociális munkásként családvédelemmel, menekültek ellátásával, szegények segítésével vagy szenvedélybetegek ellátásával foglalkozhatnak. Képi diagnosztikai asszisztensekkel pedig mindenki találkozott, aki húzott már magára ólommellényt a röntgenben .”
 
Humán és infrastrukturális erő
 
A képzésben történt változásokról Pogány Magdolna elmondta, hogy tartalmilag szinte semmilyen változtatás nem érintette a tanárokat és a diákokat, sőt az egészségügyi szakokban még a képzési időt is meg tudták tartani. A gyógytornász és az ápoló egy évig azonos tematikával tanul. Ezért ha egy hallgató úgy dönt, felveszi a másik szakot is, akkor csak az alapozáson túli anyagot kell felvennie. „Az oktatásszervezésben megpróbáltuk figyelembe venni, hogy a nem szakmaspecifikus tantárgyakat együtt oktassuk, így biztosítsunk a különböző szakterületeknek kapcsolatfelvételi lehetőséget. Ez a jövőre nézve is előnyt jelenthet. A szociális munkásoknál is alkalmaztuk ezt az öszszevonást. A család- és gyermekvédelmet például együtt hallgatják a védőnőkkel” – nyilatkozta Pogány Magdolna.
A kar infrastrukturális adottságai is kiválóak. Az impozáns Temesvári krt. 31. számú épület az ETSZK központja. A Bal fasori többszintes létesítményüknek pedig az első három emeletén oktatás folyik, míg a többi szinten közel százötven kollégiumi ágy található. A Béke utcában van egy másik diákszállás is, ami a belvárosi fekvése miatt igen népszerű. A kollégiumi férőhelyek száma a nappalis hallgatók számához viszonyítva rendkívül kedvező.
A kar erejét, a hallgatók kiválóságát, az itt szerzett diploma rendkívül magas értékét a legkülönbözőbb összehasonlító felmérések is nagyszerűen visszaigazolják: a Heti Világgazdaság Diploma mellékletében közzétett kari összesített hallgatói rangsor eredményét tekintve például az ország hasonló szakirányú karjai (SZE-ESZI, DE-EFK, PTE-ETK, SE-EFK, ME-EFK, TSF-EF) közül az első helyen végeztek.
 
ELÉRHETŐSÉG
A karról bővebb információk a www.etszk.u-szeged.hu honlapon találhatók, illetve a 62/546-412-os telefonszámon is kérhetők.
Dobó Csaba
Bezár