2024. május 19., vasárnap English version
Archívum  --  2007  --  5. szám - 2007. március 5.  --  Mindentudás egyeteme
A tehetség tüzéhez az érdek olaja
Tudás- és kutatási központok Szegeden (DEAK, DNT, KNRET) – tudjuk, hogy vannak, talán még hivatkozunk is rájuk, de vajon mennyire ismerjük őket? Most induló sorozatunkban ezeket a központokat és érvényben lévő szabadalmaikat mutatjuk be.
Elsőként a 2005-ben megalakult kutatási részleget: a Dél-alföldi Élet- és Anyagtudományi Kooperációs Kutatási Központot vettük górcső alá. Mi hív vajon életre egy ilyen intézményt, ha kutatni az egyetemen eddig is lehetett? Annak a szüksége, hogy a régióban folyó tudományos munkát, amelyet egyébként nem a piac érdekei határoznak meg; mégis az ipari igényekhez hangolják. Ahogyan azt a DEAK igazgatójától, Kovács Tibortól (képünkön) megtudtuk, az elmúlt másfél év alatt már jelentős eredményeket értek el. Tizenhat érvényes elsőbbségi szabadalmi bejelentésük közül öt már a nemzetközi szakaszba került.
A DEAK fontos célja, hogy a „laikusok" felismerjék: az egyetemen aktív, gyakorlati munka folyik, nagyon is piaci célokkal. Másrészt arra törekednek, hogy maguk a kutatók is meglássák az ipari kísérletezésben rejlő lehetőségeket és a szabadalmaztatás szükségességét. Hiszen a nem szabadalmaztatott eredményt, miután az elégedett kutató egy konferencián közzéteszi, a mozgékonyabb versenytársak használják fel. A híd szerepét szeretnék tehát betölteni egyrészt a kutatás és az ipari hasznosítás, másrészt a jövő kutatói és a cégek között. Fontos funkciója ugyanis a központnak, hogy lehetőséget biztosít a hallgatóknak a kutatás során a cégekkel való kapcsolattartásra, ami később megkönnyíti az elhelyezkedést is. Nem utolsósorban pedig fizetni is tudnak az ott dolgozó hallgatóknak. Bár költségvetése nem versenyezhet a multikéval, a DEAK mégis komoly gyakorlati segítséget nyújthat a fiatal kutatóknak.
Tóth Katalin
Bezár