SZTE_sajtotajekoztato_hibrid_muto_kiemelt

Robotkarral működő hibrid műtőt alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetemen

Világszínvonalú hibrid műtőt és hozzá kapcsolódó orvosi-, beteg és nővérszobákat, kiszolgáló helyiségeket alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központban. Az idegsebészeti beavatkozások elvégzését szolgáló műtőkomplexumba Magyarország első robotkarral működő Siemens Healthineers ARTIS pheno berendezése kerül.

A komplex intervenciós eljárások és sebészeti beavatkozások iránti egyre növekvő igény a kombinált képalkotó és operációs helyiség, úgynevezett hibrid műtők elterjedését generálta. Szerte a világon közel 1200 hibrid műtő működik, melyek idegsebészeti, illetve kardiovaszkuláris eljárásoknak adnak otthont.

SZTE_sajtotajekoztato_hibrid_muto5

A hibrid műtőben a beteg mozgatása és szállítása nélkül, egyazon időben, egyazon berendezésen bármilyen sebészeti és/vagy katéteres eljárás elvégezhető. Ezáltal a komplikációk könnyebben elháríthatóak, és a betegellátás hatékonyabbá válik. A világszínvonalú műtő segítségével a magasabb rizikójú – sokszor akut panaszokkal jelentkező – betegek számára is megoldhatóvá válnak olyan beavatkozások, amelyeket korábban a várható szövődmények miatt kivitelezhetetlen volt nyitott műtéti technikával elvégezni. Mindemellett minden olyan katéteres műtét a legnagyobb biztonsággal elvégezhető, amely szükség esetén azonnali sebészeti hátteret igényel.

hibrid_muto

– Egy hibrid műtő működtetéséhez tökéletesen összehangolt csapatra van szükség. A legmodernebb eszközökkel felszerelt műtő előnye az, hogy lehetővé teszi egy multidiszciplináris team számára olyan komplex beavatkozás elvégzését egy adott időpontban és helyszínen, amit enélkül csak több fázisban, több helyen lehetne elvégezni. Például először egy nyílt beavatkozás, majd utána egy katéteres beavatkozás keretében – fogalmazott Prof. Dr. Rovó László a Szegedi Tudományegyetem rektora, a műtő kialakítását bejelentő sajtótájékoztatón.

SZTE_sajtotajekoztato_hibrid_muto2

A 2,2 milliárd forint beépítési és infrastrukturális költségű beruházás során a műtő mellett, orvosi-, beteg és nővérszobákat, vizsgáló és kiszolgáló helyiségeket is kialakítanak a szegedi újklinika ötödik emeletén.

– A Szegedi Tudományegyetem 2017 elején határozta el egy idegsebészeti hibrid műtő megépítését. A műtő teljes orvosi berendezése Európában egyedülálló technológiát képvisel, amelynek következtében a műtő az eszközöket szállító világcégek – a Siemens, a Medtronic, a Mediszer és a Zeiss – európai referencia központja lesz – hangsúlyozta Dr. Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja. Hozzátette: a beruházást az SZTE az állami egészségügyi szektorban szokatlan, hosszú távú bérleti konstrukcióban valósítja meg a Merkantil Bank finanszírozásával.

SZTE_sajtotajekoztato_hibrid_muto4

– A szegedi klinikán világszínvonalú tudományos műhelyt kívánunk létrehozni. A cél, hogy a betegeket a legmodernebb diagnosztikai készülékekkel tudjuk átvizsgálni, és a kórképnek megfelelően optimális kezelésben tudjuk részesíteni. Az új műtőben bonyolult, csak több lépcsőben vagy csak igen nagy kockázattal ellátható megbetegedéseket gyógyíthatunk meg. Ilyennek számítanak a kiterjedt és a fő verőereket beszűkítő és károsító bázistumorok, nagy kiterjedésű vagy az életet közvetlenül veszélyeztető érmalformációk, értágulatok, érgomolyagok vagy az igen vérzékeny daganatok. Ezen beavatkozásokat olyan emberek gyógyításánál javasolt alkalmazni, akiket az önmagában alkalmazott nyílt idegsebészi vagy endovaszkuláris-katéteres technikával nem tudnánk meggyógyítani vagy a túl hosszú, illetve több lépésben elvégzendő beavatkozást nem élnének túl, mert például túl idősek, vagy halmozott rizikófaktorokkal rendelkeznek – fogalmazott Prof. Dr. Barzó Pál, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Idegsebészeti Klinika vezetője.

SZTE_sajtotajekoztato_hibrid_muto6

A szegedi műtőkomplexumba Magyarország első robotkarral működő Siemens Healthineers ARTIS pheno berendezése kerül. A szükséges terápiától függően az angiográfiás készülék a legoptimálisabb helyre pozícionálható, így akár a nyílt műtét alatt is alkalmazható. Ez a tény lehetővé teszi, hogy új műtéti technikákat is kidolgozzanak a szegedi klinikán. A rendszer képes az érfestés mellett koponya CT-felvételeket is készíteni, sőt képes az egyes agy területek vérellátását is meghatározni, ami nagy segítséget jelent az agyi érelzáródásban – stroke-ban – szenvedő beteg sürgős ellátásában. Erre az új technikára alapozva egyik pillanatról a másikra új dimenzióba kerülhet a dél-alföldi, stroke-ban szenvedő betegek akut ellátása, mint a thrombectomia és az aneurysma okozta agyvérzések gyógykezelése. Mindemellett a különböző diagnosztikai képalkotó módszerek (ultrahang, CT-, MR-felvételek) egyidejű felhasználásával szinte milliméter pontosan képes navigálni az ellátást végző orvost a beavatkozás során. Ezen tulajdonságainak köszönhetően jelentősen csökkenthető a sugár- és kontrasztanyag dózis is, illetve a korszerűbb műtő növeli a gyógyítás hatékonyságát.

artis_phoen

A Siemens egészségügyi szakemberei több évtizede vezető szerepet töltenek be az orvosi képalkotás, a labordiagnosztika és a kórházi informatika területén. – Az orvosi képalkotási technológia piacvezető szereplőjeként kiemelten fontosnak tartjuk, hogy az innováció és a hatékonyságnövelés teljes eszköztárával segítsük a magyar egészségügyet, ennek köszönhetően állunk az újító jellegű klinikai megoldások kidolgozásának élvonalában – nyilatkozta Oroszné Vincze Rita a Siemens Healthcare Kft. ügyvezető igazgatója.

SZTE_sajtotajekoztato_hibrid_muto7

A szegedi berendezés lesz az első olyan Siemens Healthineers Bemutató Centrum, ahol idegsebészeti, onkológiai, valamint intervenciós radiológiai beavatkozásokat végeznek majd, minimál invazív módon. A centrum ünnepélyes átadása 2019 szeptemberében várható.

Fotó: Bobkó Anna