SZTE magazin

Nemzetközi mobilitás a Szegedi Tudományegyetemen

Mozgásban az universitas

 

A Szegedi Tudományegyetemen a Nemzetközi Mobilitási Iroda koordinálja a hallgatók, oktatók és más munkakörben dolgozók nemzetközi mobilitását lehetővé tevő csereprogramokat.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Az NMI

A Nemzetközi Mobilitási Irodának (NMI) 4 munkatársa van. Az NMI vezetője Balogné Molnár Gabriella, aki az SZTE intézményi Erasmus-, CEEPUS-, Campus Hungary- és az Euraxess-koordinátora. Pető Ágnes a bejövő hallgatók, Tanács Edit a kiutazó Erasmus-hallgatók és a CEEPUSmobilitások, míg Zilahi Tibor az Erasmus bilaterális szerződések és az NMI honlapjainak referense. A Nemzetközi Mobilitási Iroda (NMI) feladata a nemzetközi mobilitást biztosító csereprogramok intézményi szintű koordinálása. Ezek közül kiemelkednek az Erasmus-, a Campus Hungary- és a CEEPUSprogramok. A Nemzetközi Mobilitási Iroda egyben az európai kutatók mobilitásának elősegítésére az Európai Unió által létrehozott Euraxess Services hálózat Dél-alföldi Regionális Hálózati Pontja is.

 

A Nemzetközi Mobilitási Iroda honlapjainak elérhetőségei:

- http://www2.u-szeged.hu/kulugy/index.html

- http://www2.u-szeged.hu/erasmus/

- http://www2.u-szeged.hu/ceepus/

- http ://www2.u-szeged.hu/kulugy/euraxess/index.html


Ezeken a honlapokon az NMI folyamatosan és naprakészen megjelenteti a külföldi ösztöndíjakkal, nemzetközi pályázati lehetőségekkel, külföldi intézmények által szervezett rendezvényekkel kapcsolatos információkat is.

 

Az Erasmus-program

Az Erasmus az Európai Unió felsőoktatási csereprogramja, ami az európai felsőoktatási térség kialakítását, a felsőoktatás nemzetköziesítésének további fejlődését célozza a programban részt vevő országok felsőoktatási intézményeinek bevonásával, az intézmények hallgatóinak és oktatóinak cseréjével, közös oktatási curriculumok kialakításával, közös diplomák kiadásának elérhetővé tételével, a meglévő diplomák elismertetésének megkönnyítésével, az egyetemek idegen nyelvű kurzuskínálatának folyamatos bővítésével. A Szegedi Tudományegyetem a program magyarországi indulásának első évében, az 1998/1999. tanév óta vesz részt az Erasmusprogramban. 2000 óta az SZTE minden kara aktív Erasmus-szereplő.

Az Erasmus-ösztöndíjasok a partnerintézményekben térítésmentesen vehetnek részt a különböző órákon, ingyenesen látogathatják a könyvtárakat, minden olyan joggal és kötelezettséggel is rendelkeznek, mint a fogadó intézmény saját hallgatói. A program népszerűségének növekedését az alábbi grafikonok is alátámasztják. Tapasztalok mutatják, hogy a középiskolások felvételi választásának egyik fontos szempontja, hogy az adott felsőoktatási intézmény milyen Erasmus és más külföldi ösztöndíjas lehetőségeket kínál.

 

Hallgatói mobilitás

Az Erasmus-program eddigi 14 éve alatt az SZTE 3262 hallgatója folytatott tanulmányokat 16 069 hónap időtartamban 27 ország 278 partneregyetemén, 211 városban. Rajtuk kívül 369 hallgató szakmai gyakorlatot végzett Erasmus-ösztöndíjjal külföldön. A fogadott külföldi hallgatók adatai hasonló eredményekről tanúskodnak: a 14 év alatt 26 ország 181 városának 222 partneregyeteméről összesen 887 hallgató érkezett egyetemünkre részképzés vagy szakmai gyakorlat keretében.

 

Oktatói mobilitás

A Szegedi Tudományegyetem az Erasmus oktatói mobilitás legjelentősebb hazai intézményévé vált azzal, hogy az elmúlt években kiutazó oktatóink száma rendszeresen 200 fő körüli, ami hazai és nemzetközi mércével véve is kiemelkedő teljesítmény. Ezzel párhuzamosan külföldi vendégoktatóink száma is folyamatosan emelkedik az SZTE minden karán.

 

Erasmus bilaterális szerződések

A Szegedi Tudományegyetemnek jelenleg 30 ország 432 partneregyetemével összesen 832 kétoldalú Erasmus-szerződése van. Az SZTE hallgatói számára ezen szerződések összesen 1678 ösztöndíjas helyet biztosítanak 10 119 hónap időtartamban.

Elismerések

1. Európai Minőségi Díj – 2006 és

2. E-Quality Díj – 2007: A Szegedi Tudományegyetem a hallgatói és oktatói mobilitás magas színvonalú lebonyolításának elismeréseként elnyerte az Európai Minőségi Díjat. A díjat 2007 májusában vehettük át Budapesten (Európai Minőségi Díj – 2006) és Bécsben (E-Quality 2007).

3. Erasmus Success Stories – 2008: Erasmus- program: a 2000–2006 közötti időszakban az oktatói mobilitást tekintve a Szegedi Tudományegyetem a kiválasztott legjobb tíz európai egyetem között szerepel.

4. Erasmus Success Stories – 2010: A 2010. évi felhívás és az annak eredményeit bemutató ERASMUS Success Stories 2010 kiadvány az intézmények nemzetköziesedésének komplex, a program minden területre kiterjedő értékelésének eredményét teszi közzé. A Szegedi

Tudományegyetem a programban felmutatott teljesítményének és gyakorlatának, minőségi és mennyiségi mutatóinak köszönhetően immáron harmadik alkalommal került be a kiemelésre méltónak talált, a Success Stories 2010 című kiadványban bemutatott intézmények közé.

5. Nemzetközi együttműködési kultúráért nívódíj 2011

Az LLP program keretében kiemelkedő színvonalú nemzetközi projekt tevékenységet végző intézményeket a TEMPUS Közalapítvány Nemzetközi együttműködési kultúráért Nívódíjban részesíti, melyet a legjobb Erasmus mobilitási záró beszámolók, felkért külső szakértők értékelése és a TEMPUS Közalapítvány kuratóriumának döntése alapján 2011-ben az SZTE érdemelt ki.

 

Campus Hungary – Új ösztöndíj-lehetőségek a világ minden országába

A Balassi Intézet és a Tempus Közalapítvány együttműködésével megvalósuló Campus Hungary mobilitási program kiemelt törekvése a magyar felsőoktatás nemzetközi versenyképességének növelése, a felsőoktatásban végzettek foglalkoztathatóságának elősegítése, valamint a nemzetközileg tájékozott, hazájuk és saját értékeiknek tudatában lévő magyar értelmiség képzése. Emellett a program azt a célt is szolgálja, hogy növelje a Magyarországon tanulmányokat folytató külföldi hallgatók számát, valamint elmélyítse, illetve kiterjessze a magyar és a külföldi felsőoktatási intézmények közötti kapcsolatokat.

A Campus Hungary Program első pályázati szakasza 2012 novemberében sikeresen zárult, melynek eredményeképp közel 1200 pályázó nyert el Campus Hungary-ösztöndíjat. A sikeres hallgatói pályázatok számát tekintve a Szegedi Tudományegyetem a magyar felsőoktatási intézmények rangsorában a harmadik helyen áll, megelőzve az összes vidéki felsőoktatási intézményt.

 

A CEEPUS program

A CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) csereprogram támogatásával jelenleg a következő országok akkreditált felsőoktatási intézményeibe lehet utazni: Albánia, Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Horvátország, Koszovó, Lengyelország, Macedónia, Magyarország, Moldova, Montenegró, Románia, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia ami jelenleg 16 ország.

A program célja, hogy közép- és kelet-európai országok felsőoktatási intézményei között megkönnyítse az oktatói és hallgatói cserét, nyelvi szakmai kurzusokon, valamint nyári egyetemeken való részvételt. A program lehetőséget nyújt még hallgatói szakmai kirándulások lebonyolítására és közös diplomaprogramok kialakítására. A program működéséhez a támogatást a résztvevő kormányok biztosítják. Az SZTE a 1994/1995. tanévtől vesz részt a CEEPUS programban. Az elmúlt 7 tanévben 362 mobilitásra került sor a program támogatásának köszönhetően, beleértve a ki- és beutazó hallgatói és oktatói mobilitásokat is. Némelyik hálózat már egy évtizede ad keretet hallgatói és oktatói mobilitásoknak, nyári egyetemeknek.

A program további prioritása új közös tantervek kidolgozása és bevezetése a partnerek közös munkájának eredményeképpen. A Szegedi Tudományegyetem 2 CEEPUS hálózatot koordinál, és további 5 projektben vesz részt partnerként. A Közép-Európai Felsőoktatási Csereprogram Miniszteri Konferenciája a CEEPUS program eredményeinek széles körű megismertetése és hatékony alkalmazása érdekében Miniszteri Díjat alapított 2001-ben. A hálózati projektek minőségi megvalósítását, elismerő díjat az összes CEEPUS tagország szakértőinek közös döntése alapján ítélik oda az év legjobb hálózatának. A Szegedi Tudományegyetem tanszékei 4 alkalommal szerepeltek a kitüntetett hálózatok résztvevői között.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01