2024. május 29., szerda English version
Archívum  --  2008  --  1. szám - 2008. január 14.  --  Karok  --  ÁOK
Az első számú orvoskar
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) tizenkét kara közül az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) az egyik legpatinásabb. Működését egykori kiváló professzora, Szent-Györgyi Albert neve fémjelzi, s mint a legkülönbözőbb felmérések is igazolják, az ÁOK-t mai tudományos és oktatási tevékenysége méltóvá teszi a Nobel-díjas tudós örökségének képviseletére.
Miután 2005-ben az Universitas Press Képzési és Tudományos Információs Ügynökség és a Népszabadság szakmai presztízsrangsora a legjobbnak nyilvánította az országban, 2006-ban pedig a Heti Világgazdaság (HVG) és Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) szakemberei által készített listán került a hazai orvos- és egészségügyi képzőhelyek között az első helyre az SZTE ÁOK, 2007-ben újabb szakmai felmérés igazolta az itt folyó oktató- és kutatómunka, illetve tudományos diákköri tevékenység színvonalát.
 
 
Az orvosdoktori hivatás tökéletes elsajátításához egy egész élet szükséges.
Fotó: Segesvári Csaba.
 
A listák élén
 
A HVG Diploma 2008 összeállítása – melyet a lap idén is az OFIK segítségével készített – szerint a magyarországi összesített rangsorban több mint másfél száz kar közül a negyedik legjobb az SZTE ÁOK. Az oktatói mutatók tekintetében országosan az első helyre rangsorolták, mint ahogy természetesen az orvosi és egészségügyi karok versenyében is a legjobbnak értékelték. Nyugodt szívvel állíthatjuk tehát, hogy az első számú hazai orvosképző-helyről van szó, mely várja azokat a kiváló képességű és elkötelezett fiatalokat, akik a nagyszerű hagyományok továbbvitelének részesei kívánnak lenni.
A legújabb felmérés eredménye azért különösen örömteli, mert ez a hallgatói véleményt is türközi, vagyis a szegedi orvostanhallgatók nagyra értékelik professzoraik, tanáraik kiválóságát, a karukat, az itt folyó oktató-, kutató- és gyógyítómunkát. Benedek György dékán úgy véli, ez elsősorban annak köszönhető, hogy az orvoskar mindig, politikai rezsimektől függetlenül megőrizte értékeit, oktatói gárdája soha, semmiféle külső nyomásra sem engedte a korszellemből következő esetleges igénytelenséget a falak közé. „Kemény, de objektív színvonalat követelünk meg éppen a hallgatók érdekében, hiszen a szegedi diploma óriási érték itthon és külföldön egyaránt” – így a professzor.
 
Magyar Cambridge
 
A szegedi orvosképzés még 1921-ben, a kolozsvári egyetem átköltözését követően indult meg. 2000-től kezdve az orvoskar az integrált SZTE egyik karaként működik. Az egyetem egykori Nobel-díjas professzora, Szent-Györgyi Albert nevét a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ őrzi. 2007-ben Szent-Györgyi-emlékévet rendeztek az SZTE-n és Szeged városában annak tiszteletére, hogy a professzor – egyetlen olyan magyar tudósként, aki hazai, ráadásként szegedi kutatásaiért érdemelte ki a legrangosabb tudományos elismerést – 1937-ben, tehát hetven éve kapott Nobel-díjat „a biológiai égésfolyamatok, különösképpen a C-vitamin és a fumársavkatalízis szerepének terén tett felfedezéseiért”. Az ünnepi rendezvények keretében egyebek mellett Szent-Györgyi-emlékszobát is avattak az orvoskar dékáni hivatalában.
S hogy mit jelent az ÁOK számára a tudós örökségének ápolása? „A Szent-Györgyi-életmű továbbvitele arra kötelez bennünket, hogy modern, angolszász stílusú egyetem, képzés, egyfajta magyar Cambridge megteremtésére törekedjünk itt a Tisza partján” – mondja Benedek György.
Az általános orvosképzés időtartama hat év, a végzett hallgatók ezt követően további öt évig szakképzésben vesznek részt, s a szakorvosi bizonyítvány megszerzése után tudnak önálló munkahelyen elhelyezkedni. Az általános orvosdoktori hivatás tökéletes elsajátításához azonban egy egész élet tanulása szükséges.
A végzett hallgatók az országban mutatkozó orvoshiány miatt szabadon válogathatnak szakmák és álláshelyek között, de természetesen a külföldi országokban is tárt karokkal fogadják őket. Nemzetközi visszajelzések is igazolják, hogy a szegedi képzés erőssége a kiváló elméleti oktatás, de a fővárosi orvosképző fakultáshoz viszonyított alacsonyabb hallgatói létszám arra is lehetőséget ad, hogy az alapokat elmélyült egyéni képzés és gyakorlatiasabb oktatás révén szilárdítsák meg.
 
A város szívében
 
Az ÁOK-s hallgatók kiegészítő képzésként jelentkezhetnek az angol-magyar orvosi szakfordítóképző szakra, ami hatékonyan társul a szaknyelvi oktatás mellé. A kar 1985 óta angol, 1999 óta német nyelvű orvosképzést is folytat, s 1993 óta működik a doktori (PhD-) képzése, mely szerteágazó kutatási programokkal várja a diplomásokat.
Az orvoskar oktatási és kutatási tevékenysége mellett – klinikái révén – a Dél-Alföld betegellátásának is központja, a közeli jövőben pedig a tervek szerint a Biopolisz program keretében új klinikai tömb épül Szegeden, mely rengeteg szakképzett munkaerőt igényel majd.
Az intézmény aktív hallgatói életéről, az oktatók és a diákok közötti harmonikus kapcsolatról is híres. Példás a kari hagyományőrzés és -ápolás, a több mint harminc országból származó hallgatók jelentős számban vesznek részt a helyi tudományos diákköri és a medikus diáksportköri tevékenységben. Az orvostanhallgatók kedvelt szórakozóhelye a SZOTE Klub. „A közösségi életet nagyban erősíti, hogy a kar épületei a város szívében, kellemes környezetben, a Tisza partján helyezkednek el” – emeli ki az ÁOK dékánja.
 
ELÉRHETŐSÉG
A karról bővebb információk a www.szote.u-szeged.hu/aok honlapon találhatók, illetve a 62/545-016-os telefonszámon is kérhetők.
Pintér M. Lajos

Sport1_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • SZTE Lépjük meg! kihívás
    április 08. - június 08.
  • GTK25 - Plakátkiállítás
    május 14. - június 10.
  • A tudás titkos kertje – válogatás muzeális értékű botanikai könyvekből – kiállítás
    május 16. - június 28.
  • Vizsgaidőszak a 2023/2024-2. félévben
    május 21. - június 29.
  • Vizsgaidőszak záróvizsgázó hallgatók számára
    május 21. - június 10.

Gyorslinkek

Bezár