2024. május 29., szerda English version
Archívum  --  2008  --  1. szám - 2008. január 14.  --  Karok  --  MGK
Hagyománytisztelet és haladás
Az agráriumban ma már – kis túlzással – polihisztorokra van szükség, magas szintű és sokrétű tudással lehet csak boldogulni. Ebben nyújt segítséget egy nagy múltú hódmezővásárhelyi intézmény, mely 2000-től az SZTE Mezőgazdasági Karaként működik.
Újdonsággal kezdi majd a következő tanévet a Mezőgazdasági Kar (MGK), ismét a piaci igényekhez igazítják ugyanis a karon folyó oktatást. Bodnár Károly dékán arról tájékoztatott, hogy ötödik szakirányként elindítják a társállattenyésztést, hiszen az elmúlt években egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a fiatalok részéről a társállatok tartása és tenyésztése iránt, az ehhez szükséges megfelelő szintű képzés pedig Hódmezővásárhelyen is megszerezhető lesz a jövőben. A tervek szerint a jelenleg meghirdetett öt szakirányból azt a hármat fogják majd indítani minden tanévben, amelyre a legtöbb diák jelentkezik. Abban az esetben azonban, ha több mint húsz – vagyis egy csoportnyi – hallgató választja bármely szakirányt, akkor azt természetesen el fogják indítani – tette hozzá a dékán.  A mezőgazdasági mérnöknek készülők jelenleg mezőgazdasági vállalkozói, mezőgazdasági környezetvédelmi, agrárgazdasági és logisztikai, társállattenyésztői, valamint kertészeti és növényvédelmi szakirányok közül választhatnak érdeklődési körüknek megfelelően.
 
Az MGK értékes trófeagyűjteménnyel is rendelkezik. Fotó: Segesvári Csaba.
 
Természetközeli képzések
 
Ezek tekinthetőek újdonságnak a jövőre nézve a kar életében, ahol mindig szem előtt tartották a piaci igényekhez való igazodást, méghozzá oly módon, hogy hagyományaikat is ápolták és tisztelték. Ez utóbbira jó példa a minden tavasszal megrendezett Szent György-napi juhászverseny is, melyre még határainkon túlról is érkeznek versenyzők.
„Minden diákot várunk a karra, aki a természet iránt érdeklődik, mert mind a két szakunk, a mezőgazdasági mérnöki, illetve a vadgazda mérnöki szak egyaránt ezzel kapcsolatos” – hangsúlyozta a dékán. A képzések iránt érdeklődőknek a figyelmét azonban felhívta arra, hogy mivel országos szinten csökkentették a mezőgazdasági szakokra felvehető diáklétszámot tavaly, a karokra történő bejutáshoz fontos, hogy a diákok első helyen jelöljék be az SZTE MGK-t, és egyben az is, hogy jó eredményekkel érkezzenek a középiskolákból. Bodnár Károly azt tanácsolja minden tizenkettedikesnek, hogy igyekezzen minél jobb jegyeket szerezni, mert már tavaly is csak azokat tudták államilag finanszírozott képzésre felvenni, akik viszonylag magas pontszámmal érkeztek középiskolájukból. Természetesen pótfelvételit is szoktak hirdetni, ahova kevesebb pont is elég, ám ekkor már csak költségtérítéses képzésre juthatnak be diákok. „Régebben száz pont alatti eredményekkel is be lehetett jutni az agrárszakokra, ám tavaly voltak helyek, ahova például 115-118 pont is kellett” – tette hozzá Bodnár Károly. Igaz a pontszámítás módja változik idén, de a dékán szerint a tendencia marad, és az egyes oktatási intézmények között is csak egy-két pont eltérés várható, akárcsak 2007-ben.
 
NYÍLT NAP
Az SZTE MGK nyílt napot rendez február 1-jén (pénteken) 11 órától a Hódmezővásárhely, Andrássy u. 15. szám alatti épületében.
 
Fókuszban a gyakorlat
 
A BSc-képzés az eddigieknél is nagyobb hangsúlyt fektet a gyakorlati képzésre, amit az SZTE MGK-n régóta kiváló színvonalon tudnak biztosítani. Bodnár Károly dékántól megtudtuk, hogy az iskola tanüzemében megtalálhatók a gazdálkodásban ma is jellemző haszonállatfajok, például tejelő szarvasmarha, sertés, juh és baromfi is, így ezekkel minden hallgató tud foglalkozni tanulmányai során. „Háromszáz hektárt is meghaladó nagyságú területen szántóföldi növénytermesztést végzünk, így ebbe is belelátnak a diákok” – tette hozzá. Hosszú évek óta partnerei is vannak a karnak, a kertészeti tevékenység érdekességeit például vásárhelyi magánkertészetekben ismerhetik meg a fiatalok.
Az MGK-n hat félévet teljesítőknek egy további féléven keresztül kötelező gyakorlatot kell még eltölteniük valamely gazdálkodó egységnél. Ez idő alatt teljes mélységében megismerhetik választott szakmájukat, így a munkaerőpiacra már megfelelő gyakorlattal léphetnek ki. Ehhez már most is vannak partnerei az intézménynek cégekkel, de arra is lehetőségük nyílik majd a diákoknak, hogy akár kari, akár magánkapcsolatok révén külföldön töltsék el a féléves kötelező gyakorlatot. Az így szerzett szakmai tudás később, a munkakeresésnél nagyon hasznos lesz majd minden diáknak, akár mezőgazdasági, akár vadgazda mérnöki szakra jártak. Az SZTE MGK oktató-, illetve diákcsere-programokban is részt vesz, emellett a tananyagfejlesztés és a kutatás terén működik közre nemzetközi projektekben. „A kar Közép- és Nyugat-Európa számos országában rendelkezik társegyetemekkel, ami lehetőségeket nyújt arra, hogy diákjaink számára viszonylag könnyen tudunk cseregyakorlatokat szervezni” – mondta el Bodnár Károly.
 
A szakmában maradnak
 
A karon szerezhető diploma piacképességével kapcsolatban a dékán elmondta, hogy a végzett hallgatóik ötven-hatvan százaléka a szakmájában helyezkedik el. A fennmaradó 20-25 százalék a szakmához kötődő szolgáltatások területén találja meg a helyét, a tényleges pályaelhagyók aránya is körülbelül ennyi. Ezekből az adatokból látszik, hogy összességében a hallgatók túlnyomó része munkája során hasznosítja a jövőben is az itt megszerzett tudását. Ebben a régióban a mezőgazdaságnak nem csupán hagyományai, hanem nagy kapacitásai vannak és lesznek is a dékán szerint, így a karon végzők magán- vagy társas vállalkozásokban el tudnak helyezkedni.
 
ELÉRHETŐSÉG
A képzésekről bővebb információk a kar honlapján, a  www.mgk.u-szeged.hu címen olvashatók, illetve felvilágosítás kérhető a Tanulmányi Irodán: 62/246-466.
Varga Anna

P1250119_230x172.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • SZTE Lépjük meg! kihívás
    április 08. - június 08.
  • GTK25 - Plakátkiállítás
    május 14. - június 10.
  • A tudás titkos kertje – válogatás muzeális értékű botanikai könyvekből – kiállítás
    május 16. - június 28.
  • Vizsgaidőszak a 2023/2024-2. félévben
    május 21. - június 29.
  • Vizsgaidőszak záróvizsgázó hallgatók számára
    május 21. - június 10.

Gyorslinkek

Bezár