2024. május 19., vasárnap English version
Archívum  --  2008  --  1. szám - 2008. január 14.  --  Karok  --  TTIK
Jó befektetés, értékes diploma
Amikor növekszik a diplomás munkanélküliség a munkaerőpiacon, mi sem lehet megnyugtatóbb, mint egy olyan egyetem és egy olyan kar, amely nemcsak erős képzést, hanem versenyképes diplomát is kínál. A szegedi Természettudományi és Informatikai Kar pedig ilyen: a statisztikák szerint a diploma kézhez kapása után két hónappal az itt végzők jó része már munkába tud állni.
Kutató diákok
 
A felsőoktatásban három területen, a természettudomány, az informatika és a műszaki tudományok terén növelték a finanszírozott létszámkeretet – a TTIK pedig mindháromban képviselteti magát – mondja Hernádi Klára, a TTIK dékánhelyettese. A legnépszerűbb szakoknak a biológia, a környezettudomány, a földrajz és az informatikai alapszakok számítanak.  A többi terület feltöltése sem szokott gondot okozni, viszont a tapasztalatok szerint csökkent valamivel a fizika, a kémia és a matematika szakokra jelentkezők száma. Ez magyarázható a tanulmányok nehézségével is, hiszen itt magasra teszik a lécet, és a kiemelkedő színvonalhoz nem csupán az oktatók felkészültsége vagy nemzetközi elismertsége járul hozzá – hanem a diákok kemény munkája is.
 
 
A Biológus Tanszékcsoport 2007 őszén költözött az újszegedi komplexumba.
Fotó: Segesvári Csaba.
 
Ezt példázza, hogy az itt tanulók rendszeresen sikerrel vesznek részt az Országos Tudományos Diákköri Konferenciákon. A TTIK hallgatói pedig még az egyetem többi karának büszkeségei közül is kiemelkednek – 2007-ben is az itt tanuló diákok szerezték a legtöbb dobogós helyet az OTDK-n: az egyetem 153 dobogójából 66-ot, az 50 első helyből 27-et a TTIK-sok értek el, ami remekül mutatja az itt folytatott tehetséggondozó munka értékét.
Nem véletlen tehát, hogy a sanghaji Jiao Tong Egyetemen 2002 óta évente elvégzett felmérésében is előkelő helyet „szerzett” az SZTE: a világ vezető 500 felsőoktatási intézménye közé az SZTE mellett csupán egyetlen magyar egyetem került, az ELTE. De a SZTE, azon belül is a TTIK előkelő helyét igazolja egy frissebb német felmérés is, amely szerint a szegedi kémiai képzés kiemelkedő a magyar és általában az európai felsőoktatásban.
A hatékony munkát azután külföldön is folytathatják a tehetséges hallgatók – erre minden lehetőség megvan, hiszen a karnak számtalan külföldi egyetemmel jó a kapcsolata. A sokszor oktatók közötti, személyes ismeretségen alapuló cserekapcsolatok tanszékenként mások, de minden tanszék és tanszékcsoport biztosítja ezt hallgatóinak. „Sajnos kevesen élnek a lehetőséggel” – mondja Hernádi Klára. Pedig pótolhatatlan tapasztalatokat szerezhetnek azok, akik eljutnak egy-egy külföldi kutatóintézetbe. De talán túlságosan is szeretnek Szegeden a TTIK hallgatói…
 
Tájékoztatni
 
A kar vezetői azonban nem csak azt tartják fontosnak, hogy Európa más országaiban kössenek fontos kapcsolatokat – ugyanolyan lényeges a számukra, hogy az egyetemi képzésről tájékoztassák vagy éppen támogassák a különböző középiskolákat. Bár a korábbi „bázisiskola” név már idejétmúlt és talán kissé elavult, a lényeg, az elv megmaradt: támogatást és lehetőséget nyújtani a középiskolásoknak a tudományos munkára. Egy pályázat keretein belül 2007-ben például nyolc intézmény megkaphatta a „TTIK kutatóiskolája” címet. Ezt a diákok által készített tervek, projektek elbírálása után ítélték meg az iskoláknak. Emellett információs táblákat helyeznek el a középiskolákban, sőt szívesen el is látogatnak oda az egyetemről, ha bővebb tájékoztatóra van igény.
Kiveszik a részüket a hallgatók is a fiatalabbak tájékoztatásából. A Legyél egy napra egyetemista! olyan kezdeményezés, ami egyszerű, olcsó – mégis sokat számíthat egy kíváncsi vagy bizonytalan középiskolásnak. A program lényege, hogy az egyetemisták néhány napra „bevezetik” az érdeklődő és pályázó középiskolásokat az egyetemi életbe: részt vehetnek előadásokon, gyakorlatokon vagy laboratóriumi munkában – és persze nem marad el a népszerű egyetemista szórakozóhelyek bemutatása sem. A részvételhez regisztráció szükséges, ezt a http://www.sztekahal.hu/legyelegyetemista/ honlapon tehetik meg a középiskolások.
 
Régi és új értékek
 
Az informatika népszerűsége az egyik oka annak, hogy a kari tanács tavaly úgy döntött, változtatnak a kar nevén. Hiszen lényeges, hogy az egyetem színvonalas informatikaoktatása megjelenjen a kar nevében. S míg az országban önálló informatikai karok alakultak, itt úgy gondolták, együtt erősebbek – mondja Hernádi Klára. „Azt szerettük volna, hogy a kar nevén is látsszon, itt informatikai képzés is folyik – hiszen az egyetemistáink több mint egyharmada ezen a szakterületen belül tanul.” Ráadásul nemcsak nevében újult a kar, hanem „küllemében” is az elmúlt évben: 2007 folyamán ugyanis átadták az új, modern biológiai épületet Újszegeden. Ez amellett, hogy enyhíti a kar teremgondjait, talán még jobban felhívja a figyelmet az egyébként méltán híres kutatómunkára, amit a Szegedi Biológiai Központtal közösen folytat a tudományegyetem.
A tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy nem bánja meg az a középiskolás a döntését, aki a szegedi TTIK hallgatója lesz. A felmérések alapján a legtöbben, ha megint választhatnának, újra Szegeden végeznék a tanulmányaikat. „Büszkeséggel tölti el az egyetemistáinkat, hogy erre a karra járnak – öntudatos TTIK-sok” – mondja a dékánhelyettes. Szerinte a kar legnagyobb vonzóereje, hogy jól használható tanulmányok várják itt a diákokat viszonylag sok gyakorlati képzéssel, ráadásul jó hangulatban, mivel itt „nem szokás keresztben lenyelni a hallgatókat”. Aki pedig itt diplomát szerez, nagy valószínűséggel jól el tud boldogulni vele az életben.
A TTIK hallgatói természetes módon főként Csongrád, Békés és Bács-Kiskun megyéből kerülnek ki, de egyre inkább jellemző, hogy Szolnok és Cegléd környékéről is szép számmal jelentkeznek a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karára – tájékoztat Hernádi Klára. „Ami a távolságot illeti, ők bármelyik irányba felülhetnek a vonatra, ha felsőoktatási intézményt keresnek; mi pedig igyekszünk mindent megtenni, hogy a szegedi vonatra üljenek fel – és örülünk, hogy ezt tapasztaljuk: mert a fiatalok látják, hogy érdemes.”
 
ELÉRHETŐSÉG
A karról és a képzésekről bővebb információkat a www.sci.u-szeged.hu címen találhatnak, illetve a 62/544-507-es telefonszámon kaphatnak az érdeklődők.
Tóth Katalin
Bezár