2024. május 19., vasárnap English version
Archívum  --  2008  --  1. szám - 2008. január 14.  --  Karok  --  ZMK
A karon két alapszak: az előadó-művészet, valamint az alkotóművészet és muzikológia indul számtalan szakiránnyal. A ZMK-n az oktatás jellegéből adódóan alapvetően egyéni oktatásra épül a képzés, de emellett vannak kamarazenei foglalkozások is, amelyek pedig később tovább bővíthetők nagyobb formációkra is.
 
Előadó-művészet
 
Az előadó-művészet alapszaki képzés célja olyan szakemberek kibocsátása, akik teljesítményükkel a magyar és az európai zenekultúrát gyarapítani és terjeszteni tudják. A ZMK-n megszerzett tudással és gyakorlati tapasztalattal a hallgatók el tudnak helyezkedni különböző zene- és énekkarokban, kamarazenei együttesekben.
Az alapszakokon belül mintegy húsz szakirány közül választhatnak a diákok. Ezáltal gyakorlatilag „lefedik” a szimfonikus zenekari partitúrát, hiszen szinte valamennyi hangszerét tanítják. Csak a fa-és rézfúvós tanszéken kilenc szakra jelentkezhetnek a hallgatók. A hároméves, BA-végzettséget adó képzés alatt 180 kreditet gyűjtenek össze az egyetemisták. A harmadik év végén előadóművész-klasszikus hangszer diplomát kapnak az itt tanulók. Ezzel a képzettséggel zenekarban, kórusokban tudnak elhelyezkedni a végzettek, vagy akár zenei könyvtárakban, művelődési házakban zenei referenseként is dolgozhatnak.
A ZMK célja, hogy hallgatóik kiművelt zenei ízléssel, technikával tudják a művészi szolgálatot ellátni. A zenei élet intézményeiben hasznos és aktív kulturális szerep betöltésére alkalmasak. Az itt diplomát szerzők kellő mélységű vokális és hangszeres, valamint megfelelő elméleti ismeretekkel rendelkeznek ahhoz is, hogy mesterképzésben folytassák a tanulmányaikat.
 
Alkotóművészet és muzikológia
 
Az alkotóművészet és muzikológia alapszakon a zenei képzés mellett a hangsúlyt arra helyezik, hogy a diákok alaposan elmélyüljenek a zenetudományban: többet foglalkoznak a zenetörténeti korszakokkal, valamint az e területhez kapcsolódó legfontosabb kutatási módszereket is elsajátítják.
A végzettek zeneszerzőként dolgozhatnak, vagy tudományos tevékenységük révén gyarapítják és szolgálják a magyar és európai zenekultúrát. A zenei élet számos intézményben elhelyezkedve a szakterület végzettjeinek fontos szerepe van a zenei köztudat formálásában. Az alapszakon elsajátított ismeretek révén a végzettek otthonosan mozognak a professzionális zenész szakmai tudásához szükséges általános elméleti és történeti zenei anyagban, rendelkeznek a zenei szerkezet mélyebb megértését szolgáló átfogó zeneelméleti, ellenponttani, zenetörténeti, elemző tudással. Emellett felkészültek egyszerűbb zeneszerzési, elméleti feladatok megoldására is.
Szakirányok: zeneelmélet, zeneismeret.
 
Mesterképzés
 
A BA-diploma utáni négy félévben, az MA (mesterképzés) keretében 120 kreditet gyűjtenek össze a hallgatók, így tanári képzettséget lehet szerezni, de már az alapképzés alatt is választhatnak 10 kreditet a tanári mesterképzés céljából. Ezzel a végzettséggel lehet művészeti iskolában vagy szakközépiskolában, illetve zeneiskolában tanítani.
A tanári mellett több művész mesterszakot is indítani szeretnének a sikeres akkreditáció után a ZMK-n.
Bezár