2024. május 29., szerda English version
Archívum  --  2008  --  1. szám - 2008. január 14.  --  Karok  --  ZMK
Klasszikus értékek, modern keretek
Az 1880-ban Városi Zenede néven megalakult, ma a Szegedi Tudományegyetem Zeneművészeti Karaként működő intézménynek a neve és státusza ugyan változott az évtizedek során, de az eszmény, amit képvisel, ugyanaz: a színvonalas zenei élmény továbbörökítése, átmentése a leendő művészekbe és tanárokba.
Mesterek és tanítványok
 
Általánosságban véve a művészetoktatást, így a zeneoktatást sem szabadna megbontani. Bár a képzés külön szinteken, alap-, közép- és felsőfokon folyik, az együttműködésnek e szintek között hatékonynak kell lenni – vallja Kerek Ferenc Liszt-díjas zongoraművész, a Zeneművészeti Kar dékánja. Ebből kiindulva a ZMK igyekszik szoros kapcsolatot tartani azokkal a fiatalokkal foglalkozó műhelyekkel, intézményekkel, ahonnan a jövőbeli tanítványok kikerülnek. „Nagyon fontos feladatunk kedvet ébreszteni a pálya iránt – magam is emlékszem arra, hogy gyermekként mennyire felkeltette az érdeklődésemet, amikor a bátyám, aki akkor már zenei pályán volt, csodás koncertélményeiről mesélt” – mondja a dékán.
 
 
Az oktatók és hallgatók közös koncertjei hozzátartoznak a ZMK mindennapjaihoz.
Fotó: Segesvári Csaba.
 
A ZMK-n olyan kiváló tanáregyéniségek oktatnak, akik a szakmai tudás átadása mellett egyengetik tanítványaik útját a képzés során, és figyelemmel kísérik útjukat a diploma megszerzése után is. „Szerencsénk, hogy sok nagyszerű oktatóval büszkélkedhet a Zeneművészeti Kar, köztük – csak néhányukat említve – Temesi Máriával, a Magyar Állami Operaház magánénekesével vagy Szecsődi Ferenc Liszt-díjas hegedűművésszel, Lass Zoltán fuvolaművésszel, Maczák János klarinétművésszel, Sin Katalin gordonkaművésszel, Nagy Zsolt tubaművésszel. A fiatalabb tanáraink is nagyszerű munkát végeznek, Gyivicsán György harsonaművész, Varga Laura DLA nagyreményű fuvolaművész és Pavlovits Dávid DLA gitárművész oktatóink például már most érzik annak fontosságát, hogy egy művésztanárnak nemcsak a saját karrier építése, de a tanítványoké is ugyanolyan fontos” – beszél a kar értékeiről Kerek Ferenc.
Erre a kiváló mester-tanítvány viszonyra szolgál igazolásul a SZTE Gazdaságtudományi Karának felmérése, amely szerint a ZMK hallgatói kiemelkedően jónak ítélték a hallgatók és oktatók kapcsolatát. Ahogyan a dékán fogalmaz, a vártnál is kedvezőbb volt ez a vélemény a diákok részéről. A fennálló bizalmi viszony pedig inspirál tanárt és tanítványt egyaránt, ami különösen sokat számít az elsősorban egyéni képzésre épülő tanulmányoknál.
 
A pódiumon
 
Nem véletlen tehát, hogy a ZMK legtöbb szakára többszörös a túljelentkezés minden évben, sokszor négy-ötszörös is, illetve, ami szintén sokat számít, a felvételiző diákok nagy része első helyen jelöli meg a Zeneművészeti Kart. Hiszen aki felvételt nyer, és az intézmény hallgatója lesz, az a családias légkör mellett magas szakmai színvonalat is tapasztalhat a karon. Az oktatók szinte kivétel nélkül gyakorló muzsikusok, szóló- és kamaraművészként, a Szegedi Szimfonikus Zenekar zenekari művészeként, illetve a Szegedi Nemzeti Színház magánénekeseként működnek.
A kar számos kisebb és nagyobb zenekarral, énekkarral büszkélkedhet, a szimfonikus zenekartól és a vegyes kartól az ütős- és harsona-, illetve tubaegyüttesen át az „oldottabb műfaj” képviselőiig, vagyis a koncert-fúvószenekarig. Ezekkel az együttesekkel nemcsak az egyetemi ünnepségeken, de a város különböző rendezvényein is találkozhatunk. Az oktatók nagy része ott tud lenni a diákok fellépésén, figyelemmel kísérheti koncertszereplésüket, mivel jórészt Szegeden laknak, kevés az utazó tanár. Az oktató jelenléte a hallgatói koncerteken pedig szintén fontos szempont a kapcsolattartás szempontjából: a tanárok így nem csupán az órákon találkoznak a hallgatókkal – tudtuk meg Kerek Ferenctől.
A kar vezetői fontosnak tartják, hogy folyamatos gyakorlatot biztosítsanak hallgatóiknak kari versenyek, hangversenyek szervezésével, illetve azzal, hogy segítik eljutásukat más városok zenei versenyeire. Ez azonban sokszor csak a kezdetnek számít, hiszen a fellépési lehetőségek nem csupán az országhatárig tartanak: a diákoknak sokszor külföldön, nemzetközi pódiumon is alkalmuk nyílik megmutatni, mit tanultak a szegedi ZMK-n. Több hallgatójuk nemzetközi zenei verseny díjazottja.
 
Kiváló kapcsolatok
 
A ZMK-n is lehetőségük van a tanulóknak külföldi egyetemeken gyarapítani a tudásukat. Az Erasmus-ösztöndíj segítségével több zenész- vagy énekeshallgatónak sikerült már részben külföldön végezni a tanulmányait. Bár Európában nem mindenhol egységes rendszer szerint zajlik a felsőfokú zeneoktatás, ez nem jelent komoly gondot az „áthallgatásban”. A legszorosabb kapcsolata a szegedi ZMK-nak a Temesvári Vest Egyetem Zenei Fakultásával, az Osnabrücki Egyetemmel és a Turkui Egyetemmel van, de járt már tanítványuk ösztöndíjjal Kölnben is, jelenleg pedig Pármában tanul egyik hallgatójuk. Emellett pedig igyekeznek újabb kapcsolatokat létrehozni – még friss a szerződés a Velencében működő intézménnyel. További terveik között szerepel az együttműködés és a kapcsolat szorosabbra fűzése a salzburgi Mozarteummal.
Egy ma működő zenei intézmény vezetésének fel kell ismerni, hogy szükség van a nyitásra más intézmények, városok, országok felé. „Szükség van a nyitásra a saját városunkon belül is, hogy még jobban megismerjék tevékenységünket, tehetséges muzsikusainkat” – vallja Kerek Ferenc. A ZMK oktatói igyekeznek a rendezvények terén is alkalmazni ezt a nyitottságot: egyre több hangversenyre kerül sor a tanítványaikkal közösen. Támogatják hallgatóik kezdeményezéseit, és örömmel veszik az újabb együttesek megalakulását. Ehhez és az órákra való készüléshez a diákoknak bizony nemcsak hangszerekre van szükségük, hiszen a gyakorláshoz külön terem is szükségeltetik. Ebben is igyekszik segítségükre lenni a kar a jól felszerelt hangszerparkkal, ahol gondosan karbantartott hangszerek állnak a diákok rendelkezésére.
Úgy tűnik tehát, a ZMK-n tanulóknak minden adott a megfelelő fejlődéshez: kitüntetett művészoktatók, megmutatkozási lehetőség a zenei rendezvényeken és nem utolsósorban családias légkör, szoros tanár-diák viszony.
 
ELÉRHETŐSÉG
A képzésekről bővebb információk a kar honlapján, a  www.music.u-szeged.hu címen olvashatók, illetve felvilágosítás kérhető a 62/544-600-as telefonszámon.
Tóth Katalin

konyvtar_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • SZTE Lépjük meg! kihívás
    április 08. - június 08.
  • GTK25 - Plakátkiállítás
    május 14. - június 10.
  • A tudás titkos kertje – válogatás muzeális értékű botanikai könyvekből – kiállítás
    május 16. - június 28.
  • Vizsgaidőszak a 2023/2024-2. félévben
    május 21. - június 29.
  • Vizsgaidőszak záróvizsgázó hallgatók számára
    május 21. - június 10.

Gyorslinkek

Bezár