SZTE magazin

Fiatal kutatókat támogat a Bolyai ösztöndíj

Az SZTE közel kétszáz szakembere nyerte el

 

A tehetséges fiatal tudósok munkáját segíti a Bolyai-ösztöndíj, melyet idén 16. alkalommal hirdetett meg a Magyar Tudományos Akadémia. A szegedi ösztöndíjasok 2012 óta az MTA SZAB Bolyai Klub tagjai is lehetnek.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A Szegedi Tudományegyetem az ösztöndíj létrejötte óta közel kétszáz Bolyai-ösztöndíjast adott. Sokan közülük több alkalommal is elnyerték a támogatást. Jelenleg az egyetemen és az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontban közel hatvan kutató dolgozik Bolyai ösztöndíjasként.

A kormány 1997-ben hozott rendeletet a posztdoktori foglalkoztatás rendszerének kialakítására és ennek keretében a Bolyai János kutatói ösztöndíj létesítésére. Ezt minden évben az MTA köztestületi keretei között létrehozott kuratórium ítéli oda. Az ösztöndíjjal fiatal, 45 év alatti tudósokat támogatnak egy, kettő vagy maximum három éven keresztül. Az ösztöndíj tudományos munka megírására vagy azzal egyenértékű kutatási témában létrehozott alkotás elkészítésére, valamint további tudományos minősítés, illetve cím elnyerésére való felkészülés elősegítésére, műszaki alkotás létrehozására ösztönzi a tudósokat – tudtuk meg Görög Mártától. Az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar egyetemi docense, egykori Bolyai-ösztöndíjas Dékány Imre professzor, az MTA SZAB elnöke támogatásával 2011-ben készítette elő az MTA SZAB Bolyai Klub létrehozását. A klub a Bolyai-ösztöndíjasok szellemi műhelyeként működik, célja az MTA Szegedi Akadémiai Bizottságának illetékességi területén kutató Bolyai-ösztöndíjas kutatók kapcsolatainak szorosabbra fűzése. Elősegíti a tagok, valamint vendégeik tudományos, közéleti összetartozását, folytatva ezzel az országos hatáskörű Bolyai-klub által megkezdett hagyományt. A klubot 2011 végén, egy az SZTE Állam- és Jogtudományi Kar által rendezett, kutatási eredményeik disszeminációjára lehetőséget biztosító konferencián mutatták be. A tudományos tanácskozáson Perczel András, akadémikus, a 2011. év Bolyai-díjasa is előadást tartott. Akkor a mintegy negyven Bolyai-ösztöndíjas által tartott szekció-előadások többek között élet-, természet- és társadalomtudományi témákról szóltak, valamint az információs társadalom ihlette diskurzusokból is ízelítőt kaphattak az érdeklődők.

„Az elmúlt időszakban támogatási lehetőségeket kerestünk azon fórumok biztosítására, ahol a tudományos párbeszéd elindulhat, illetve folytatódhat a kutatók között. Az előttünk álló három szemeszteren keresztül konferenciák szervezésével kívánunk lehetőséget biztosítani a kutatók közötti tapasztalatcserére, szakmai kapcsolat kialakításra” – tájékoztatott Görög Márta, akitől megtudtuk: a Magyar Tudományos Akadémián, a június végén tartandó Bolyai Napon hirdetik ki az új Bolyai-ösztöndíjasokat.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01