SZTE magazin

Kormeghatározás felsőfokon

Közép-Európában is egyedülálló a szegedi egyetem kutatólaborja

 

Ahol a tudományterületek találkoznak. A földtudományi, a régészet és a restaurátor szakma is gyakran igénybe veszi az SZTE Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék kormeghatározással foglalkozó kutatócsoportjának segítségét.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

„Szakterületem az abszolút kormeghatározással kapcsolatos, méghozzá az úgynevezett lumineszcens kormeghatározással. A módszerrel üledékek és kerámiák korát lehet megállapítani. Üledékek esetében a képződés, kerámiák esetében a kiégetés óta eltelt időt mérjük” – mesél kutatási területéről Sipos György.

 

Számtalan helyre hívják a kutatócsoportot

A lumineszcens kormeghatározás elsősorban az üledékek képződési idejében az agyagtárgyak, műtárgyak és téglák égetési ideje határozható meg. Tulajdonképpen ennek a módszernek két fajtáját, az úgynevezett termolumineszcenciát (TL) és az optikailag stimulált lumineszcenciát, avagy a fotolumineszcenciát (OSL) használják. Előbbi esetében melegítés, utóbbinál megvilágítás hatására képződik fényjelenség a különféle kristályos szerkezetű anyagokban, amit a kristályrácsban magasabb energiaszinteken radioaktív sugárzás hatására csapdázódott elektronok alacsonyabb energiaszintre történő visszajutása idéz elő. Minél több elektron csapdázódik, annál régebb óta van a mint a sugárzásnak kitéve, tehát annál idősebb.

A kutatás során ezeknek az elektronoknak a számát vizsgálják, mégpedig úgy, hogy megmérik a kiszabadításuk során távozó fotonok számát – magyarázta a továbbiakban az eljárás fizikai alapjait az egyetemi adjunktus. A kormeghatározási módszerben csak az utóbbi tíz évben értek be azok a technikai fejlesztések, melyek már viszonylag pontosan lehet dolgozni. Fiatal tudományág lévén az SZTE Földrajzi és Földtani Tanszékcsoportja is csak 2004-ben jutott laboratóriumhoz, de egész Európában körülbelül száz kutatóhely rendelkezik ilyen költségigényes műszerrel.

„Itthon nem sokan foglalkoznak ezzel a módszerrel. Budapesten van még két hasonló labor, de a szegedinek van a legszélesebb profilja. Már csak azért is, mert kerámiák kormeghatározásával csak itt Szegeden foglalkozunk” – tudtuk meg. Ebből kifolyólag számtalan helyre hívják a kutatócsoportot, a földtudományi, a régész és a restaurátor szakma is gyakran igénybe veszi segítségüket, még a határon túl is. Jelenleg az egyik legnagyobb munkájuk egy magyar–román együttműködés, aminek keretben húsz dél-alföldi lelőhelyen végeznek kormeghatározást a régészeti feltárások során előkerült kerámiákon. Korábban dolgoztak Portugáliában is, ahol cunamiüledékeket vizsgáltak, de a Duna-Tisza köze futóhomok mozgásainak idejét is kutatták, illetve számos folyóvízi és jég által lerakott üledék korát is megállapították.

 

Közösen fejleszt Szeged és Temesvár

Sipos György projektvezetője annak a szegedi és temesvári egyetemeket összekötő laborfejlesztési projektnek, mellyel tovább erősödhet az universitasok közötti együttműködés a kulturális örökségvédelem, a fenntartható környezet és az oktatás területén. A program két fő tevékenységi körét a kormeghatározás és a geofizikai felmérések alkotják. Utóbbi a régészeknek azért jelentős, mert így kevesebb időt kell ásásra fordítani, az eszközzel ugyanis be lehet határolni a felszín alatt rejtőző objektumokat. Az adjunktus szerint hazánkban is egyre nagyobb igény mutatkozik arra, hogy roncsolásmentesen, gyorsan felderítésék a környezet- és örökségvédelmi területek rejtette kincseket. „A projekt keretében egy radiokarbon laboratóriumot is kialakítottunk, valamint egy újabb lumineszcens mérőberendezést is beszereztünk. Ezáltal olyan kapacitás jön létre Szegeden ebben a témában, ami Közép- Európában egyedülálló. Célunk, hogy minél komplexebb kérdéseket tudjunk megválaszolni a földtudományok és a régészet terén, illetve a különböző módszerek egymást kiegészítve erősítsék az eredmények megbízhatóságát.”

 

Célkeresztben a szegedi vár

A szegedi tanszék öt éve műalkotások kormeghatározásával és eredetiségének vizsgálatával is foglalkozik. Ott voltak az M7-es autópálya építése során előkerült kerámia áldozati maszk bevizsgálásánál, amiről így kiderült, hogy egyedülálló rézkori lelet. Mostanság az egykori szegedi téglavár – melyről többen úgy vélik, középkori eredetű – feltárt falrészleteinek kormeghatározásával megállapításával foglalkoznak, de egyelőre csak a török időkből fennmaradt téglákra bukkantak.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01