2024. május 5., vasárnap English version
Archívum  --  2008  --  11. szám - 2008. szeptember 29.  --  Irodalom
A Fassbinder-univerzum
A Grand Café a budapesti Goethe Intézet támogatásával Rainer Werner Fassbinder (1946-1982) életművéből rendez sorozatot, melynek során bemutatja a rendező különböző korszakainak legjelentősebb filmjeit – tájékoztatta lapunkat Erdélyi Ágnes, a művészmozi vezetője. A 70-es, 80-as években Magyarországon is kultuszrendezővé vált Fassbinder mára szinte ismeretlen a fiatalabb korosztályok számára, filmjeinek recepciója jobbára csak egy régebbi, azóta meghaladott beszédmódban áll rendelkezésünkre. A szimpózium célja, hogy korszerűbb szemlélettel, a kortárs művészeti diskurzusok szemszögéből tekintsen rá az életműre, s szerezzen ismét híveket ennek a hallatlanul izgalmas, már-már démonikus hatású, rendkívüli tehetségű művész alkotói munkásságának. Szeptember 29-től október 5-ig a rendező filmjeit vetítik 17 és 21 órától a művészmoziban, október 3-án pedig szimpóziumot rendeznek, melyen Varga Balázs A Fassbinder filmek a korabeli filmművészet kontextusában, a „német új film” címmel ad elő, s bemutatják az Ich will doch nur, dass ihr mich liebt – Csak azt akarom, hogy szeressetek című 1975-ben készült dokumentumfilmet Fassbinderről, valamint pódiumbeszélgetést tartanak Fassbinder démonai címmel.

A rendezvény részletes programja:
A budapesti Goethe Intézet és a Magyar Mozgókép Közalapítvány támogatásával

Szeptember 29 .
Fassbinder-sorozat:
17 óra: Katzelmacher – A vendégmunkás -Digó (1969)
21 óra: Fontane: Effi Briest (1972-1974)

Szeptember 30 .
17 óra: Martha (1973)
21 óra: Angst essen Seele auf – A félelem megeszi a lelket  (1974)

Október 1.
17 óra: Satansbraten – Sátánfajzat (1976
21 óra: Die Ehe der Maria Braun – Maria Braun házassága   (1979)

Október 2 .
17 óra: Lola (1981)
21 óra: Lili Marleen(1981)

Október 3.
A Fassbinder–univerzum
Szimpózium
15 óra: A Fassbinder filmek a korabeli filmművészet kontextusában, a „német új film”
Előadó: Varga Balázs (ELTE)
17 óra:   Ich will doch nur, dass ihr mich liebt   – Csak azt akarom, hogy szeressetek.
Dokumentumfilm Fassbinderről. (1975)
19 óra: Pódiumbeszélgetés „Fassbinder démonai” címmel.
Résztvevők: Bán Zsófia író, esszéista, Forgách András író, drámaíró, Kovács Edit irodalomtörténész, Sutyák Tibor filozófus.
A beszélgetést Stőhr Lóránt filmkritikus vezeti.

Október 4.
13 órától 20.30-ig: : Berlin, Alexanderplatz
(14 részes tv-sorozat, Döblin regényéből) 1-7. rész  (két szünettel)
21. óra: Die Sehnsucht der Veronika Voss  – Veronika Voss vágyakozása (1982)

Október 5 .
13 órától 20.30-ig: Berlin, Alexanderplatz
(14 részes tv-sorozat, Döblin regényéből)  8-14. rész (két szünettel)

A filmeket német nyelven, angol felirattal mutatjuk be.