2024. május 29., szerda English version
Archívum  --  2008  --  1. szám - 2008. január 14.  --  Karok  --  BTK
Értékőrzés, értékteremtés és megújulás
Barna Gábor, a Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék vezetője, a vallási néprajz elismert szaktekintélye, számos külföldi tudományos társaság tagja, aki 1993 óta dolgozik az intézményben, a karon szerezhető, megújulásra képes tudás értékét hangsúlyozza.
„A Szegedi Tudományegyetem legnépesebb kara közel hatezer hallgatójával a Bölcsészettudományi Kar, amely a klasszikus bölcseleti szakok mellett a társadalomtudományokat is összefogja. Tanárai között van Herder-díjas tudós, akadémikus és sok nemzetközileg elismert profeszszor. Máig hat keresztény humanizmusával Bálint Sándor (1904-1980). Egykor diákunk volt József Attila és Radnóti Miklós. A maiak között pedig sok Országos Tudományos Diákkör-győztes, azaz az önálló tudományos kutatásban már hallgató korában eredményt elért fiatal van.
Ez is mutatja, hogy karunk sokszínű oktatási programja olyan alaptudást kínál, amely képes a megújulásra, a világ folytonos újraértelmezésére. Megőrzi a klasszikus értékeket, de új utakat is keres a tudományos megismerésben. Képzési programjaink révén a nemzeti kultúra és önazonosság, valamint a különböző idegen nyelvek és kultúrák közvetítésével felkészítjük hallgatóinkat az alkotó értelmiségi létre. Arra, hogy képesek legyenek az önképzésre, tudásuk folyamatos fejlesztésére, s hogy egyszerre legyenek nyitottak és kritikusak a tudományos megismerésben. Így segítjük őket abban, hogy megállják helyüket a munka világában, sikeres közéleti emberek legyenek, s hogy részeseivé válhassanak a társadalom és a kultúra megújításának, s ezt már hallgatói korukban gyakorolhassák számos öntevékeny tudományos és művészeti csoportban. Igyekszünk ezért közvetíteni az alapvető emberi értékeket is.
Sok tanszéki műhelye széles körű nemzetközi cserekapcsolatokat épített ki és ápol Európában és az egész világra kiterjedően. Erre törekszik tanszékem, a Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszék is, hazánk legrégibb néprajzi tanszéke (1929-től működik).
A szegedi Bölcsészettudományi Kar a hármas határ közelében, a fenti célok közös megvalósítására hallgatókat vár nemcsak a mai Magyarország egész területéről, hanem a Vajdaságból, a Bánságból és a Partiumból is.”

DSC_2991_230x154.png

Címkék

Hírek, aktualitások *

Rendezvénynaptár *

  • SZTE Lépjük meg! kihívás
    április 08. - június 08.
  • GTK25 - Plakátkiállítás
    május 14. - június 10.
  • A tudás titkos kertje – válogatás muzeális értékű botanikai könyvekből – kiállítás
    május 16. - június 28.
  • Vizsgaidőszak a 2023/2024-2. félévben
    május 21. - június 29.
  • Vizsgaidőszak záróvizsgázó hallgatók számára
    május 21. - június 10.

Gyorslinkek

Bezár