SZTE televízió

sepp

Watson, az első kognitív számítógép - társ vagy vetélytárs?

A mesterséges intelligencia hat évtizedes fejlődésében egymást váltották az ígéretek és csalódások. Az emberrel összemérhető képességű gépek létrehozása mindeddig nem sikerült, olyan alkalmazások viszont születtek, amelyek a hétköznapjainkat könnyebbé teszik.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés



 

A számítástudomány hasznos eredményeit üdvözöljük, ám emellett két másik fejlődési trend is megerősödött az utóbbi pár évben: az egyik a számítási teljesítmény exponenciális növekedése, amelynek köszönhetően a feldolgozóképesség egyre olcsóbbá és mind könnyebben elérhetővé vált, a másik a Nagy Adat néven emlegetett jelenség, amely hagsúlyozza, milyen mennyiségben áll rendelkezésre az "új kőolajnak" nevezett digitális erőforrás, az adat.

 

E három trend kölcsönhatása lehetővé teszi, hogy új szemléletben közelítsünk régi feladatokhoz, és azzal kecsegtet, hogy a sikeres próbálkozások eredményei nyomán új korszak nyílik - ezt nevezzük a kognitív gépek korának.

 

Az előadás az IBM Watson megoldása segítségével mutatja be, miért beszélhetünk új időszámításról, miben különbözik ez az eddigiektől, hol tart a fejlődés, és milyen irányban alakíthatja át ez a forradalom mindennapjainkat.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

SZTEmagazin

2020. szeptember 28.

IMG_8435-001

Rövid videóban mutatják be a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepségét. Az esemény rektori és kancellári köszöntővel kezdődött, gólyaesküvel folytatódott és a hallgatóknak szóló pozitív üzenetes konfettiesővel zárult.

SZTEmagazin

2024. február 09.

A TeWaTi lézeres kutatócsoport laborja az SZTE Fizikai Intézet Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Idén már jelentkezni lehet a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Intézetének újonnan induló fizikus-mérnöki alapszakjára. Az új alapszak a magyar felsőoktatási palettán úttörő módon mérnöki szemléletű fizikusokat képez majd, folytatásaként pedig már engedélyezés előtt áll a fotonikai mérnöki mesterszak terve is. A fizikus-mérnöki alapszak céljairól, felépítéséről az SZTE Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén beszélgettünk Dr. Bozóki Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárral, Dr. Kovács Attila adjunktussal, a Fizikai Intézet oktatásért felelős intézetvezető-helyettesével és a képzés mérnöki tartalmának tervezésében részt vevő Podolcsákné Dr. Ailer Piroska tudományos főmunkatárssal, gépészmérnökkel, repülőmérnökkel, az SZTE IKIKK Fotonika, Lézerfizika és Feltörekvő Technológiák Kompetenciaközpont szakmai vezetőjével.