2024. május 7., kedd English version
Archívum  --  2008  --  3. szám - 2008. február 18.  --  Egyetemi élet
Demokráciadeficit az EHÖK-ben?
Aáry-Tamás Lajoshoz, az oktatási jogok biztosához fordultak szegedi egyetemisták a hallgatói önkormányzat tevékenysége miatt. Az SZTE több diákja az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) szabályzatait jogszabálysértőnek, az érdek-képviseleti szervezet működését pedig antidemokratikusnak tartja.
Az EHÖK jelenlegi alapszabálya, melyet az elnökség és a választmány tavaly májusban – néhány hónappal Török Márk elnökké választását követően – fogadott el, komoly problémákkal terhes, s mélyen antidemokratikus – mondta a beadvány egyik készítője, Kovács Attila. A végzős filozófia szakos hallgató szerint az alapszabály az elnöki túlhatalomra épül, egyes rendelkezései pedig akár jogszabályokba, egyetemi szabályzatokba is ütközhetnek.
Példaként a nyilvánossághoz való jog sérülését említette az egyetemista: a vezető testületek a hallgatókat érintő jegyzőkönyveinek és a határozatainak megismerését indokolatlanul szigorú feltételekhez – az elnök előzetes írásos engedélyéhez és jelenlétéhez – kötik. Az alapszabályból következő kari hallgatói önkormányzati választási szabályzat is visszaélésekre ad módot azzal, hogy a szavazatszámlást, a választás tisztaságának ellenőrzését kizárólag az EHÖK által megbízott delegáltak végzik. Kovács Attila szerint morálisan megkérdőjelezhető az is, hogy Török Márk mint EHÖK-elnök magát jelöli bölcsészkari HÖK-elnöknek, saját jelölését elfogadja, majd a jegyzőkönyv tanúsága szerint magára is szavaz...
A beadványt aláíró hallgatók arra kérik az ombudsmant, vizsgálja meg a kialakult antidemokratikus, az elnöki túlhatalomra épülő hallgatói önkormányzati rendszert, s tegye meg a szükséges jogi lépéseket.
„Úgy gondoljuk, a szólásszabadság lehetővé, a demokráciába vetett hitünk pedig kötelezővé teszi számunkra, hogy fellépjünk a visszaélésekkel szemben” – fogalmazott Kovács Attila.
Bezár