2024. május 6., hétfő English version
Archívum  --  2008  --  3. szám - 2008. február 18.  --  Egyetemi élet
Maci-gyógyítás felsőfokon
A szombaton vásárolni induló szülők jól tették, ha ezúttal a csemetéjüket is magukkal vitték a Cora áruházba – nem akármit próbálhattak ugyanis ki a gyerekek 16-án: plüssjátékot gyógyíthattak, műthettek a Teddy Maci Kórház doktoraival együtt.
Sürgő-forgó egyetemisták állítják fel a „díszletet” az áruházban. A rendelőbe érkező kicsik a szülők bőrébe bújva elpanaszolhatják, mi baja van kedvencüknek –  a fehér köpenyes, orvosi eszközökkel felszerelt (és gyerekorvos által felkészített) hallgatók pedig megoldást keresnek a bajra. A helyes fogmosástól kezdve az egészséges táplálkozáson át a lázmérésig tucatnyi olyan témáról és eszközről tájékoztatják játékos formában a gyerekeket, amelyekkel találkozhatnak nap mint nap, csak éppen kezelni nem tudják őket, hiszen sokszor tartanak tőlük. Itt azonban cseppet sem félelmetes a karton röntgengép vagy a műtőasztal – főleg, ha bele lehet bújni a műtősruhába, vagy a nyakba lehet akasztani a fonendoszkópot.
 
 
Szegedi orvostanhallgatók vizsgálták a gyerekek kedvenceit. Fotó: Segesvári Csaba
 
Egy-egy nagyobbacska gyerek is érkezik, nekik a különböző tesztek kitöltése is érdekes. Olvasom a kérdéseket: Mennyi vizet fogyasszunk naponta? Tudod-e, melyik oldalon van a léped? – egyik-másik tesztkérdésre bizony néhány felnőttnek is gondot okozna a válaszadás. A gyerekek mindenesetre lelkesen karikáznak – elvégre a végén almát lehet kapni.
Ezek az időszakos rendezvények csupán kis szeletét képezik annak a munkának, amit az orvostanhallgató Teddy-doktorok év közben elvégeznek: hetente mennek különböző óvodákba fehér köpenyestül, fonendoszkópostul. „Nagyon jó tapasztalni, hogy míg kezdetben mi kerestük fel az óvodákat a programmal, most már ők kérik, hogy látogassunk el a gyerekekhez” – mondja Iván Eszter szervező, aki két évvel ezelőtt elindította a programot Szegeden, azóta már végzett orvos. „Lényeges pontja a Teddy Maci Kórház programjának, hogy a gyógyítást a gyerekekkel együtt végezzük. Így, mivel nem csupán szemlélői, hanem ők is részesei az egész folyamatnak, egészen különleges tapasztalatot szereznek. Arra is volt már példa, hogy az egyik oviban a látogatásunk után egy kislány rendszeres orvosi rendelésbe kezdett a babasarokban…”
A lelkes apróságok boldogan lobogtatják a kitöltött oklevelet és „kórlapot”. Nézelődés közben vigyáznom kell, nehogy nekimenjek a le-föl szaladgáló kis gyógyítóknak. „Nézd, anya! Matricát is adnak!”
„Nagyon jó lehetőség ez az orvostanhallgatóknak arra, hogy megtanuljanak a kicsikkel bánni, kommunikálni. Hiszen ezt az órákon nemigen tanítják. És bizony lelki pluszt is ad ennyi gyerek mosolya” – magyarázza Kis Zsuzsanna, a szegedi Teddy Maci Kórház jelenlegi vezetője. Ami pedig a visszajelzést illeti, a Teddy-doktorok mérik is az orvosokhoz való viszonyulást. A rendezvényre érkező gyerekek hozzáállását elhelyezik egy hetes skálán – az értékeléshez szomorú vagy mosolygós matricát használnak –, és a program után „regisztrálják” a változást. „Persze ez ilyen kis időn belül nem olyan mérvadó, mint az óvodai programoknál” – mondja Kis Zsuzsanna. „Hiszen ott előtte beszélgetnek is a gyerekekkel az óvónők, sőt megkérjük őket arra is, hogy rajzoltassanak velük rendelőt, orvost – és saját magukat is helyezzék el a rajzon. Miután együtt meggyógyítottuk a kedvenceiket, újra elkészítik a rajzokat, s ilyenkor szemmel látható a változás: általában sokat oldódnak.”
Meggyógyított plüsskedvencek, elégedett gyerekek és talán kevesebb félelem a fehér köpenytől – a Teddy-doktorok bizony ismét kitettek magukért.
Tóth Katalin
Bezár