2024. május 6., hétfő English version
Archívum  --  2008  --  3. szám - 2008. február 18.  --  Egyetemi élet
Szabadegyetem-Szeged a Mindentudás helyett
Szabadegyetem-Szeged névvel folytatódik a 2005 őszén indult Mindentudás Egyeteme Szeged sorozat, amelynek előadásai szerda esténként szinte minden alkalommal telt ház előtt zajlottak a József Attila Tanulmányi és Információs Központ színháztermében.
A hagyományos helyszínen és időpontban megszervezett előadások témáit a lehető legszélesebb körből válogatták, így tükrözik majd az intézményben folyó oktatási és tudományos munka sokszínűségét. A szemeszter tizenegy előadója közül elsőként, február 20-án Galbács Zoltán (SZTE TTIK Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszék) áll a szabadegyetem katedrájára, az egyetemi docens a kémiai kutatások eredményeinek mindennapi alkalmazásáról beszél majd.
Az érdeklődők halhatnak majd arról, miként segít a nemzetközi jog a vitás kérdések megoldásában, hogyan válhat hatalmi eszközzé a nyelv, mi történik velünk életünk azon harmadában, melyet alvással töltünk, s hogyan operálnak nővé egy férfit vagy férfivá egy nőt. Az egyetem vezető kutatói beszámolnak az idősödés gazdasági következményeiről, a kémia új eredményeiről a nanotechnológiában, de az előadások egyikén szó esik majd az alternatív vitarendezési eljárásokról is.
Az SZTE 2005 őszén hirdette meg a Mindentudás Egyeteme Szeged rendezvénysorozatot azzal a céllal, hogy az intézmény oktatói és kutatói közérthető formában mutassák be a városban elért világhírű tudományos eredményeket az érdeklődőknek. A kezdeményezés rendkívül sikeres lett, az öt szemeszter során összesen 53 előadást tartottak az állam- és jogtudománytól a zeneművészetig szinte minden tudományterületről.
Rácz Béla rektorhelyettes elmondta, az SZTE kapcsolata továbbra is kiváló a Mindentudás Egyeteme rendezvényeit szervező kht.-val, pusztán takarékossági okokból kényszerültek az előadás-sorozat átszervezésére és a névváltoztatásra. A korábbiakhoz hasonlóan a Szegedi Egyetem a jövőben is részletesen beszámol az előadásokról. A részletes programot lásd a www.u-szeged.hu/szabadegyetem címen.
F. J.
Bezár