2024. május 6., hétfő English version
Archívum  --  2008  --  3. szám - 2008. február 18.  --  Egyetemi élet
Új vezető, új profil a könyvtárosképzésben
2007 szeptember óta új vezetője van a BTK Könyvtártudományi Tanszékének. Z. Karvalics László tanszékvezető egyetemi docens az információs társadalom, az információpolitika, az információstratégia és az internetgazdaság nemzetközileg is elismert hazai kutatója és tudományszervezője.
Az új tanszékvezető nagy munkakedvvel és újító szándékkal vágott bele feladatába. „Nagyon sok esélyt, fantáziát látok a szegedi egyetemben, illetve ennek a tanszéknek a fejlesztésében”– mondja.
 
 
Z. Karvalics László a humán információtudomány felé mozdulna el.
 
Z. Karvalics László az ELTE Bölcsészettudományi Karán diplomázott 1986-ban magyar-történelem szakon. Egykori anyaintézményében szerezte egyetemi doktori és kandidátusi címét is, majd a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) folytatta pályafutását. Itt az Információ- és Tudásmenedzsment Tanszék vezetőjeként is dolgozott, egyik legkiemelkedőbb eredményének azonban azt tartja, hogy a BME az ő vezetésével hozta létre pontosan tíz éve az Információs Társadalom- és Trendkutató Központot, amely a formálódó tudományterület legfontosabb hazai kutatóbázisává vált. Közben külföldi kutatások keretében is bővítette tudását, legutóbb az előző tanévben két washingtoni egyetemen. Mindemellett elméleti tudását a gyakorlatban hasznosítva hosszú évek óta tanácsadóként is tevékenykedik.
Történészként először művelődés-, sajtótörténeti kutatásokba kezdett. Mivel egy idő után felismerte, hogy mindezek ugyanannak a területnek, az információtörténelemnek a részei, az információjelenség történetével kezdett foglalkozni, innen vezetett az út az információs társadalom kutatása felé. Nézete szerint többet érthetünk meg az információ világából, ha nem a matematikai-mennyiségi, hanem az emberi oldala felől közelítjük meg: ez a humán információtudományi megközelítés. Ezért is szeretné ennek a jegyében tervezni a fejlesztéseket a könyvtártudományi képzésben és a tanszéken.
„A könyvtáros szakma rohamtempóban változik, alakul át a környezete, a beágyazottsága, azok az intézmények, amelyek egykorvolt könyvtárosokat foglalkoztatnak. Azokat a változásokat szeretnénk tehát követni, amelyek a világban végbemennek” – indokolja a fejlesztések szükségességét Z. Karvalics László.
Már elődje, Bakonyi Géza elindított egyfajta profilváltást a tanszéken. Megjelenítette az információtörténelmet az oktatásban, valamint odafigyelt a könyvtár digitális környezetére, hiszen manapság egyre több feladat végrehajtása digitálisan történik. Mint elmondta, ő teljes mértékben egyetért ezekkel az irányokkal, és folytatja a megkezdett munkát.
A már említett humán információtudomány felé való bővítés az egyik legfontosabb a változások között. Ennek kifejezéseként tervezik a tanszék nevét is  Könyvtár- és Humán Információtudományi Tanszékre cserélni.
Új kutatási területek indítását is tervezik, amelyek tovább növelhetnék a szegedi könyv-tárosképzés jó hírét. A digitalizálás kiterjedt problémavilágával kapcsolatos tudáscentrum keretében a „gyakorlatot és elméletet együtt mozgatva” folytathatnának kutatásokat a hallgatók és az oktatók. A cybertudomány humán infrastruktúrája – amely az egyre nagyobb méretű tudományos közösségeknek nyújtott információs szolgáltatásokat jelenti – lehetne a másik új terület, mivel nagy tömegben igényel információs szakembereket, akik a hálózat működését biztosítják. Annál is inkább kézenfekvő ez a terület, mivel az egyetem „húzó” tudományágai, mint például a genetika vagy a biokémia jó lehetőséget nyújtanak az együttműködésre.
Az olyan régóta jelen lévő területek mellett, mint a nemzetközi hírű könyvtörténeti kutatások, remélhetőleg a tervezett újítások is hozzájárulnak ahhoz, hogy a szegedi továbbra is az első számú könyvtártudományi „képzőműhely” maradjon az országban.
Keresztes Judit
Bezár