SZTEhírek

KJA-4463

Emléktáblát avattak Kovács László nőgyógyász professzornak az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán

2024. március 11.

Emléktáblát avattak március 8-án, pénteken az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán az intézmény egykori igazgatója, Prof. Dr. Kovács László tiszteletére. A néhai tanszékvezető egyetemi tanár 2024. március 13-án lenne 90 éves. Kollégái elevenítették fel munkásságának legfontosabb állomásait, kiemelték szakmai teljesítményét és emberségét.

Családtagok, régi barátok és munkatársak is eljöttek arra a tudományos ülésre, amelyen megemlékeztek az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika volt igazgatójáról, Kovács Lászlóról. A március 8-i Consilium Trimestre előadás első szekciójában felidézték Kovács professzor alakját és példamutató szakmai tevékenységét. Az időzítés nem volt véletlen, hiszen idén március 13-án lenne 90 éves a néhai tanszékvezető.

KJA-4245

Kötelességünk a tőle kapott szakmai tudást és emberi értékeket továbbadni - vélekedett Prof. Dr. Széll Márta rektorhelyettes. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese nyitotta meg a rendezvényt. Elmondta, a teremben számos olyan munkatárs ül, akik évtizedeken keresztül együtt dolgoztak Kovács professzor úrral és beható ismereteik vannak klinikaigazgatói és tudományos pályájának eredményeiről. - A mi generációnk, a jelenleg 50-60 évesek generációja, akik a rendszerváltás idején voltunk pályakezdők, nagy hálával tartozunk annak a generációnak, amelynek tagjaként Kovács professzor úr is végezte betegellátó, klinikaigazgató és tudományos munkáját. Ők voltak azok, akik a 70-es, 80-as évek alatt mindent megtettek azért, hogy a betegek ellátása, az orvosképzés és az orvosbiológiai kutatások a lehető legmagasabb szinten folyjanak Szegeden – méltatta Kovács Lászlót és pályatársait a rektorhelyettes. Úgy véli, feladatunk és kötelességünk, hogy a tőlük kapott szakmai tudást és emberi értékeket a jövő generációjának közvetítsük.

KJA-4281

Prof. Dr. Németh Gábor tanszékvezető egyetemi tanár kötelességének érezte, hogy méltó módon megemlékezzenek egykori kollégájáról. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Prof. Dr. Kovács László (1934-2022.) életútját és munkásságát Prof. Dr. Németh Gábor tanszékvezető egyetemi tanár foglalta össze. Kovács László Zalaegerszegen érettségizett kitűnő eredménnyel, Pécsett végezte el az orvosi egyetemet, majd 1961-ben került az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikára. 1962-ben szakvizsgázott szülészet-nőgyógyászatból, ezután aneszteziológus szakvizsgát is szerzett. Klinikai orvos, egyetemi tanársegéd, adjunktus, docens volt, majd egyetemi tanár lett 1983-ban. 1990-től 1999-ig tanszékvezetőként és klinikaigazgatóként dolgozott. Mindhárom fiából orvos lett. Nagyon sok díjat, elismerést érdemelt ki, az orvosi kar dékánhelyetteseként és az Egyetemi Tanács tagjaként is kivette a részét a munkából. Dr. Németh Gábor több személyes emléket is felidézett, például azt, hogy Kovács László segítségével nyert el egy ösztöndíjat a Yale Egyetemen. Mind emberségből, mind szakmából sokat tanulhatott elődjétől, aki ezentúl mindennap eszébe fog jutni, amikor elmegy az emléktáblája előtt a klinika folyosóján.

KJA-4271

Prof. Dr. Kovács László családja is részt vett a tudományos tanácskozáson, amelyen számos fotóval és személyes történettel kiegészítve idézték meg a néhai tanszékvezető személyiségét. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

„Nincs olyan, hogy jó búcsú. Csak búcsú van. Fájdalom és remény. Az elengedésnek nem az a lényege, hogy még utoljára átadjunk valamit, hanem az, hogy megőrizzünk valamit az eljövendő időkre” – idézte előadása zárásaként Robert Lawson amerikai írót a tanszékvezető.

KJA-4386

Bártfai György emeritus professzor az Egészségügyi Világszervezet és a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika gyümölcsöző együttműködéséről beszélt. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Az emlékülés következő előadója, Bártfai György emeritus professzor a WHO és a Nőgyógyászati Klinika kapcsolatáról, az 1980-as, 1990-es évekbeli sikeres együttműködésről beszélt. Azért ezt a periódust választotta, mert Kovács professzor ebben az időben rengeteget tett az együttműködést erősítéséért. A WHO-val való közös munka eredményeként sikerült olyan műszerekhez jutni, amelyek akkoriban Magyarországon még nem voltak elérhetők. Nemzetközi előírásoknak megfelelő etikai standardokat alakítottak ki, külföldi laboratóriumi és klinikai gyakorlatra is lehetőséget adott az együttműködés az egészségügyi világszervezettel. A kooperáció első három évtizedében 63 klinikai vizsgálatot végeztek (például termékenységet szabályozó módszerekről, meddőség megelőzéséről és kezeléséről, a férfitermékenység szabályozásának módszereiről). A szegedi klinika számos konferenciát szervezett, aktív résztvevője volt a nemzetközi hálózatnak – hallottuk Bártfai professzortól.

KJA-4493

Prof. Dr. Németh Gábor, Prof. Dr. Széll Márta és Prof. Dr. Várbíró Szabolcs avatták fel és koszorúzták meg Kovács professzor emléktábláját. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

KJA-4429

A klinika professzori iroda előtti folyosója megtelt a néhai klinikaigazgató emlékét nem feledő közönséggel. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Prof. Dr. Kovács László emléktábláját az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika professzori irodája mellett avatta fel Prof. Dr. Németh Gábor tanszékvezető egyetemi tanár, Prof. Dr. Várbíró Szabolcs, a klinika igazgatója és Prof. Dr. Széll Márta stratégiai rektorhelyettes. Az előadások második szekciójában aktuális nőgyógyászati kérdésekről hallhattak az érdeklődők Prof. Dr. Várbíró Szabolcstól és Dr. habil. Gáspár-Surányi Andreától.

Vida-Szűcs Imre

Fotó: Kovács-Jerney Ádám