2024. május 8., szerda English version
Archívum  --  2008  --  5. szám - 2008. március 17.  --  Egyetemi élet
Állásbörze
Immár 13. alkalommal rendezte meg az SZTE Karrier Iroda országos állásbörzéjét március 4-5-én a TIK-ben.
A paletta most is széles volt: több mint negyven cég várta az érdeklődőket. Az őszi állásbörze alapján kétezer hallgatóra, illetve látogatóra számítottak a szervezők, ehhez képest körülbelül 1500-an fordultak meg, ahogy az elfogyott állásbörze-kalauzok mutatták. A rendezvényt most is előkészítő programsorozat előzte meg, és a börze alatt cégbemutató előadásokat is lehetett hallgatni.
Nyüzsgő tömeg a Tanulmányi és Információs Központban. A standok között serényen Állásstart regisztrációs lapot töltenek a hallgatók. „Nekem nagyon tetszik a börze, a tájékozódáshoz mindenképpen fontosnak tartom. Van még hátra egy évem, az utolsó félévet szakmai gyakorlattal kell eltöltenünk, főként erre próbálok most lehetőségek után nézni” – mondja Szabó Anita, a Mérnöki Kar vállalkozó-menedzser szakos harmadéves hallgatója. Odébb egy hallgató már egyszer körbenézte a standokat. „Elsőre úgy érzem, bölcsészkarosként nem sok esélyem van itt munkát találni, inkább a TTIK-sok és a GTK-sok vannak előnyben” – osztja meg velem első benyomását Kökény Anita negyedéves német szakos hallgató.
 
 
Mintegy ezerötszázan vettek részt a börzén. Fotó: Segesvári Csaba
 
Lássuk a „kínál” oldalt is! „Elsősorban közgazdász és mérnök végzettségűeket keresünk, és akiknek jól sikerül a teszt, azokat már a jövő héten interjúra fogjuk invitálni” – fogalmaz Széplaki Klára, HR-generalista a KPMG Hungária Kft. könyvvizsgálati, adó- és üzleti tanácsadási szolgáltatásokat nyújtó cégtől. A klasszikusan keresett szakmákat sorolja fel kérdésemre Bokor Szabina, a Pannonjob Humán Szolgáltató és Tanácsadó Kft. HR-koordinátora. „Főleg mérnököt, villamosmérnököt, gépészmérnököt, közgazdász végzettségűeket, IT-sokat keresünk.” Semmi meglepetés.  A cégek mindenesetre elégedettek, a börzével kapcsolatos pozitív tapasztalatokat többen is megerősítették. „Tavaly is sikeres volt számunkra a rendezvény, nagy volt az érdeklődés, és főleg a pénzügyes területen sikerült megfelelő végzettségű jelentkezőket találni. Idén is bizakodunk, hogy megfelelő adatbázist kerítünk a későbbi munkálatokhoz” – mondja Kovács András, kereskedelmi előadó a Guardian Orosháza Kft.-től. „Évek óta részt veszünk az állásbörzén, nagyon szoros az együttműködésünk az egyetemmel, speciálkollégiumok keretében oktatjuk is a diákokat, számunkra nagyon jó munkaerőbázisnak bizonyul az SZTE” – fogalmaz Höchst Orsolya, a Siemens PSE Program- és Rendszerfejlesztő Kft. marketing- és kommunikációs vezetője. Cége szegedi telephelye tehát – felismerve az itteni képzés adta lehetőségeket – épít az egyetemre.
S hogy a hallgatók mennyiben építhetnek az itteni vállalkozásokra, mit nyertek a börzén? „Azt tapasztaltam, hogy keresettek a munkaügyi szakemberek, és a cégek nyitottak a gyakornoki programmal kapcsolatban; ez azért is jó, mert ha jó helyen lehetek gyakornok, akkor sokszor megvan a lehetőség a bennmaradásra” – mondja Katus Noémi, aki a munkaügyi kapcsolatok szakirányon másodéves hallgató. „Én geológia szakirányon tanulok, amivel az itt levő cégek közül csak a MOL-nak van kapcsolata, illetve a munkaközvetítő cégeket néztem még meg. Azért emellett vannak még a szakmában nagy és jó cégek, amelyek most itt nem képviseltetik magukat” – fogalmaz Jánosi Zsolt negyedéves geográfus szakos hallgató.
Fajka Judit, a Karrier Iroda marketingasszisztense, a börze főszervezője így összegezte tapasztalatait: „Minden cégtől kivétel nélkül pozitív visszajelzést kaptunk a kérdőívekben is. Egyedüli negatívumot az érdeklődők száma és az állásinterjúkra, a börzére való felkészültsége jelentette.” Éppen ezért a felkészítő programsorozat a jövőben azt fogja megcélozni, hogy a hallgatók még többet foglalkozzanak a gyakorlati kérdésekkel, például az önéletrajzírással, a kiválasztási folyamathoz való alkalmazkodással – mondta.
Sajnos a céges bemutatkozó előadásokon a motiváló nyereményjáték ellenére továbbra sem nőtt a csekély hallgatói érdeklődés. Épp ezért a céges bemutatkozókat ezután valószínűleg karrierépítő program keretében próbálják majd izgalmasabbá tenni. A tapasztalatok szerint a kétnapos börze sem vonz több érdeklődőt, mint az egynapos, ezért a jövőben várhatóan egynaposként, de hosszabb „nyitva tartással” folytatódnak az álláskeresők, lehetőséget adva ezzel azoknak is például, akik dolgoznak, de szeretnének munkát váltani – tudtuk meg Fajka Judittól.
Arany Mihály
Bezár