Sajtóarchívum

Dékány Imre Szent-Györgyi Albert díjat kapott

2007. február 01.

Szent-Györgyi Albert díjat kapott Dékány Imre akadémikus, a Szegedi Tudományegyetem tudományos és nemzetközi kapcsolatok rektorhelyettese iskolateremtő munkásságért és nemzetközileg elismert tudományos eredményeiért. A kitüntetést nemrég vette át Budapesten Hiller István oktatási és kulturális minisztertől.

A professzor több mint 30 éve dolgozik az egyetem Kolloidkémiai Tanszékén, ahol számos hazai és külföldi kutatási projektet sikeresen valósított meg. Kutatásai elsősorban az anyagtudomány, a kolloidkémia és nanotechnológia területére vonatkoznak, és amelyeket alkalmazott a hazai ipar (például a MOL Rt.), és eredményeit Németországban is hasznosítják. Három éves szerződése van a Szegedi Tudományegyetemnek a Németországban funkcionális anyagokat kutató és fejlesztő Fraunhofer Intézettel, amelyet most hosszabbítottak meg újabb két évre. Az amerikai General Electric budapesti kutatóközpontja szintén a napokban köt szerződést az egyetemmel nanoszerkezetű anyagok előállítása céljából. A professzor fiatal munkatársaival részt vesz az egyetem regionális tudásközpontjainak munkájában. Az elmúlt 10 évben 12 munkatársa szerzett tudományos (PhD) fokozatot a Kémia Doktori Iskolában, amelynek Dékány Imre a vezetője. Eddigi tudományos munkásságát jelzi 350 publikációja és az azokra történő közel 2 ezer független hivatkozás, valamint 17 szabadalma is. A professzor több külföldi kémiai folyóirat szerkesztőbizottságának tagja, munkáját Japánban és Németországban is tudományos díjakkal ismerték el. Jelentős munkát vállalt már a 90-es években a JATE-n a doktori képzés megindításában, és mint az SZTE tudományos rektorhelyettese eredményes munkát végzett az egyetem tudásközpontjainak megszervezésében, az egyetemen 2003 óta megindult kutató-fejlesztő munka bázisának megalapozásában.