Bezár

Hírarchívum

Nyitókonferenciát rendeznek az SZTE és az Újvidéki Egyetem közös projektjében

Nyitókonferenciát rendeznek az SZTE és az Újvidéki Egyetem közös projektjében

2014. március 12.
3 perc

Az SZTE Bolyai Intézet, Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet, valamint az Újvidéki Egyetem Matematikai Intézet és Fizikai Intézet szakemberei közösen fejlesztik a matematika- és fizikaoktatást.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, újabb elemmel bővül a Szegedi Tudományegyetem és az Újvidéki Egyetem közötti, számos kart és tudományterületet érintő szoros együttműködés, folytatódhat ugyanis a két universitas közötti matematikai és természettudományos oktatási kooperáció. Korábbi, 2007–2008-ban és 2010–2011-ben sikerrel megvalósított projektjeik folytatásaként a „Non-Standard Forms of Teaching Mathematics and Physics” (HU-SRB/0901/221/088) című programjuk támogatást nyert az IPA Magyarország–Szerbia Együttműködési Program keretében. A projekt résztvevői az SZTE Bolyai Intézet, Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet, valamint az UNS (Újvidéki Egyetem) Matematikai Intézete és Fizikai Intézete. A megvalósítás 2013. december 1-től 2015. május 31-ig tart. A projekt költségvetése mintegy 160 ezer euró, ebből 95 ezer eurót az SZTE használhat fel.

 

Karsai János projektvezető, az SZTE Analízis Tanszék egyetemi docense most arról tájékoztatta az SZTE Médiacentrumot, hogy nagyszabású nyitókonferenciát tartanak a két fél szakembereinek részvételével 2014. március 14-én (pénteken) 10 és 15 óra között Szegeden, az SZTE Bolyai Intézet Mars tér 20. szám alatti épületében. A rendezvényen angol nyelvű előadásokat hallgathatnak meg az érdeklődők.

 

A 2014. március 14-i esemény programja:

 

10.00-10.30: Welcome, summary of the progress of developments, tendering, information and publicity, event calendar; Dr. János Karsai, Dr. Árpád Takácsi, project managers

10.30-10.50: Teaching Biomathematics; Dr. Gergely Röst, Dr. Attila Dénes

10.50-11.00: Coffee break

11.00-11.30: Computer methods of dynamic systems; Dr. János Karsai, Dr. Mónika Polner, Dr. Marko Nedeljkov

11.30-11.50: Computer-aided teaching of Numerical Mathematics; Dr. Róbert Vajda

11.50-12.10: Demonstrations with the microcomputer Raspberry Pi; Ádám Hulmán

12.10-13.00: Lunch break

13.00-13.30: Mobile tools in math education; Dr. Attila Máder, Dr. Djurdjica Takaci

13.30-14.00: Computer-aided Physics labs with Biopac and Edaq530; Dr. Júlia Tandori, Dr. Péter Makra

14.00-15.00: Discussions on events, presenting Edaq530 equipments to schools, further milestones and other questions

 

Megírtuk: a szegedi kutatók a nemrég indult projektben komoly hangsúlyt fektetnek az oktatáskorszerűsítési munkára. A partnerek önálló és közös eredményire alapozva elsősorban a matematikaoktatás speciális oktatási formáival, mobileszközök és a dinamikus prezentációk, könyvek alkalmazhatóságával foglalkoznak. Ami a fizikát illeti, a szegedi tapasztalatok alapján céljuk a számítógéppel segített méréstechnikai eszközök alkalmazásának meghonosítása Újvidéken az orvosi fizikai gyakorlati képzésben, valamint ezek közös továbbfejlesztése. Az egyetemi oktatás korszerűsítése mellett szeretnének hozzájárulni, hogy ezek az eszközök minél több határ menti iskolában segítsék a fizikai kísérletezést. A projekt keretében több nyelven készítenek elektronikus tananyagokat többek között az analízis, differenciálegyenletek, geometria, biomatematika, orvosi fizika kurzusok számára, valamint a középiskolai oktatás segítésére is. Szakmai rendezvényeket, kurzusokat tartanak egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak, középiskolai tanároknak és diákoknak. A közös nemzetközi doktori kurzusok mellett ismét megszervezik az immár hagyományosnak tekinthető rendezvényeiket: ez év őszén a „Modeling in Life Sciences” interdiszciplináris konferenciát Szegeden, jövő tavasszal a „Pannonian Mathematical Modelling” konferenciát Újvidéken, illetve az „Intenzív Téli Iskolát” Szegeden és Újvidéken várhatóan jövő év januárjában. A „Találkozz a professzorral” előadás-sorozataikkal meglátogatják a középiskolákat. A nyílt napokon az érdeklődők izgalmas előadásokat hallgathatnak, és részt vehetnek tudományos játszóházon is. Folytatódik a diákcsereprogram, és ismét kiadják az SZTE Bolyai Intézet hagyományos középiskolai matematikapályázatán az interdiszciplináris különdíjat. A rendezvények résztvevői érdekes készségfejlesztő ajándékot kapnak.

 

Az érdeklődők folyamatosan naprakész információt találnak a programról a www.model.u-szeged.hu portálon.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek