Ful-Orr-Gegeszet_nyito

Kormányzati támogatásból lesz a régió legmodernebb Fül-Orr-Gégészeti Klinikája a szegedi

2018. április 11.

Több mint 1 milliárd forint kormányzati támogatásból újul meg az SZTE fül-orr-gégészeti klinikája. Új épületszárnyat alakítanak ki, amelyben modern műtők kapnak helyet. Megújulnak a kórtermek, a szociális helyiségek, nyugat-európai színvonalú lesz az ambulancia.

- A Szegedi Tudományegyetemnek ez az épület eredetileg raktárnak épült, korábban a gyermekklinika elkülönítő részlegeként szolgált. 1964-ben hozták létre itt az önálló Fül-Orr-Gége Klinikát. Azóta olyan szintű fejlődés következett be a szakmában, ami miatt ez az épület már nem felel meg a modern kor követelményeinek - mondta Rovó László professzor. Az SZTE Általános Orvostudományi Kar Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának igazgatójától megtudtuk: ugyan az elmúlt húsz évben történtek kisebb felújítások elsősorban alapítványi támogatásból, de a klinika struktúrája, kapacitása nem változott. Az átalakítás a műtőket is érintette, technikai javulást eredményezett, de a helyiségek továbbra is fele-harmad akkorák maradtak, mint ami elvárható lenne. A helyzet akkor vált tarthatatlanná, amikor a gyermek fül-orr-gégészet is ebbe az épületbe költözött. 2017-ben a klinikán már 75 ezer járó és közel 4 ezer fekvőbeteget láttak el.

- Szakmailag a szegedi klinika az európai régió egyik vezető intézménye - tudományos és betegellátás tekintetében. Komoly műtéttechnikai fejlesztések történnek itt, szinte lehetetlen körülmények között. Korábban az egyetem vezetésétől is ígéretet kaptunk, elindult a fejlesztési szándék, de nyilvánvalóvá vált, hogy ez csak egy állami, fenntartói finanszírozással megvalósítható dimenzióváltással oldható meg - hallottuk Rovó Lászlótól. Megtudtuk: a több mint 1 milliárd forintnyi állami támogatásból megvalósuló projekt a részletes kiviteli terv elkészítésének fázisába ért. A jelenlegi mellé egy ugyanakkora alapterületűt építenek, így duplájára nő a klinika területe. Az új szárnyban tágas műtőket alakítanak ki, amelyekben lehetővé válik a modern műtéti eszközök biztonságos elhelyezése. Az ambulancián nyugat-európai színvonalú, kényelmes, a betegek intimitását biztosító rendszert hoznak létre. Két-három ágyas, saját vizesblokkal rendelkező kórtermeket alakítanak ki, így el tudják majd szeparálni a betegeket, csökkentve a fertőzésveszélyt. Jelenleg egyetlen öltöző áll a klinikán dolgozó 10-12 orvos rendelkezésére, a megfelelő minőségű szociális terek, orvosi szobák kialakításával ez is változni fog. Nyugat-európai körülmények között dolgozhat majd a klinika közel száz dolgozója.

- Kiváló nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezünk, nemzetközi kurzusokat tartunk. Legutóbb amerikai vezető gégészeti intézményekből fogadtunk vendégeket, akik az itt folyó munkát tanulmányozták. Vezető cégekkel végzünk tudományos projekteket. A felújítással lehetővé válik, hogy mindez még hangsúlyosabb szerephez jusson, megfelelő körülmények között történjen, és hogy betegeink a legmagasabb szintű ellátást kapják. Ez nem csak Szegednek, de az egész régiónak komoly előrelépést jelent - hallottuk Rovó Lászlótól. Hozzátette: várhatóan idén ősszel kezdődnek meg a munkálatok, a felújítást 2020-ban fejezik be az SZTE Fül-Orr-Gégészeti Klinikáján.

Fotó és szöveg: Bobkó Anna