Kiemelt_BTK_konf

Az SZTE BTK nemzetközi klasszika-filológiai és ókortudományi konferenciát szervez

2019. augusztus 26.

Tíz ország több mint félszáz előadója vesz részt a VII. Sapiens ubique civis című nemzetközi klasszika-filológiai és ókortudományi konferencián. A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara 2019. augusztus 28. és 30. között ad otthont a rangos és „zöld szellemiség” alapján szerveződő rendezvénynek.

A fiatal kutatók ismerjék meg a magyar ókortudományi és recepció-kutatást, Szeged városát és a Szegedi Tudományegyetemet! Ez az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar VII. Sapiens ubique civis konferenciája ki nem mondott célja. Az idei szakmai tanácskozás szekcióinak témái: ókori filozófia, görög és római történelem és kultúra, az ókori szövegek hagyományozása, római jog, görög irodalom, antik vallástörténet, neolatin irodalom és az ókori kultúra recepciója, az antik etika és recepciója, a recepciótörténetben önálló szekciót kapott az ókori dráma modern recepciója.

SUC2019-logo

– Hetedik alkalommal rendezzük meg a Sapiens Ubique Civis PhD Student and Young Scholar Conference on Classics and the Reception of Antiquity című konferenciát. A rendezvény – mint külföldi vendégeink beszámolóiból is kiderül – szinte egyedülálló abban a tekintetben, hogy fiatal kutatók számára biztosít fellépési és publikálási lehetőséget – fogalmaz dr. Gellérfi Gergő, az SZTE BTK tudományos munkatársa. – A plenáris előadók a fiatal magyar kutatók mellett azok közül kerülnek ki, akik korábban vendégként már jártak az SZTE BTK konferenciáján, és időközben tudományos fokozatot szereztek, majd egy-egy külföldi kutatóközpont vagy egyetem munkatársaivá lettek. A programnak hagyományosan része Szeged városának szakszerű megismertetése vendégekkel

Az előadásokból készült tanulmányok publikálását két nemzetközileg elismert magyar ókortudományi folyóirat vállalja: a Magyar Tudományos Akadémia nagymúltú folyóirata, az Acta Antiqua Academiae Scientiarum Hungaricae, valamint a Debreceni Egyetem hasonlóan elismert nemzetközi publikációs fóruma, az Acta Classica Universitatis Scientiarum Debreceniensis, természetesen a szokásos szigorú peer review elbírálás után.

– Büszkék vagyunk rá, hogy a Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék ezen az újszerű módon is hozzájárul a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara hírének növeléséhez. Különösen a jelenlegi kulturális helyzetben, amikor az évszázados múlttal és elismertséggel rendelkező magyar ókortudomány és recepciókutatás a forráshiány miatt hazánkban egyre rosszabb helyzetbe kerül annak ellenére, hogy a magyar kultúrtörténet kutatásához az ókortudományi műveltség úgyszólván elengedhetetlen – folytatja a VII. Sapiens ubique civis konferencia szervezői feladataiból részt vállaló dr. Gellérfi Gergő.

SUC2019-plakat

A konferencia külföldi résztvevői és plenáris előadói idén kilenc ország különböző egyetemeiről érkeznek. Így Oroszország (Moszkva), Csehország (Brno, Prága), Olaszország (Bolzano, Pisa, Róma, Bari, Nápoly), Nagy-Britannia (London, Newcastle, Reading), Izrael (Ramat Gan), Görögország (Thesszaloniki), Ausztria (Graz), Hollandia (Leiden), Egyesült Államok (New York) mellett a magyar egyetemek közül a Szegedi Tudományegyetem, illetve az Eötvös Loránd Tudományegyetem képviselteti magát több előadóval.

– Külföldi plenáris előadóink Moszkvából, Brnóból és Londonból érkeznek, illetve saját karunk, az SZTE BTK Identitás- és Kultúrakutató Központ, illetve a karunkon működő MTA-SZTE Antikvitás és Reneszánsz: Források és Recepció akadémiai támogatott kutatócsoport oktatói, fiatal kutatói – sorolja az SZTE BTK tudományos munkatársa.

A teljes gyakorlati szervezőmunkát a Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék fiatal oktatói, PhD-hallgatói és graduális hallgatói végzik, a tudományos irányítást pedig az SZTE BTK érintett tanszéke, valamint az ókortudományi kutatásokkal foglalkozó társtanszékek oktatói és professzorai látják el (SZTE BTK Ókortörténeti Tanszék, Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék, Gál Ferenc Főiskola és kutatótanári együttműködésben a kiskunhalasi Szilády Áron Református Gimnázium és Kollégium).

A konferencia elérhetősége a Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék honlapján:

A konferencia fővédnöke az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának dékánja, prof. dr. Gyenge Zoltán. A konferencia támogatói: az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara, a Szegedért Alapítvány, valamint a Bánffi & Bánffi Kft. ügyvezető igazgatója, Bánffi István.

Az SZTE, Magyarország legzöldebb egyeteme. E „zöld szellemiség” jegyében az SZTE BTK konferenciájának a szervezői hangsúlyt fektetnek a környezettudatosságra: a programfüzetet és handoutokat csak elektronikusan teszik hozzáférhetővé, az étkezések szervezése és a konferenciacsomag összeállítása során újrahasznosított és környezetbarát anyagokat használnak.