Szecsődi Ferenc hegedűművész jubileumi hangversenye

2019. május 13.

Az idén 65 éves Prof. Dr. Szecsődi Ferenc hegedűművész, az SZTE Zeneművészeti Kar Vonós Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára ünnepi koncerttel és beszélgetéssel tekint vissza eddigi pályafutására az SZTE Dugonics téri központi épületében május 15-én, szerdán 19 órától.

Május 15-én este 19 órakor beszélgetéssel egybekötött hangversenyen idéződnek fel Szecsődi Ferenc több évtizedes munkásságának legemlékezetesebb darabjai, legfontosabb állomásai. A visszatekintésben Marton Árpád újságíró, művészeti író lesz beszélgetőtárs. A hegedű mellett a zongora is szerepet kap az estben, Benedekfi István zongoraművész közreműködésével.

Szecsődi Ferenc 1954-ben született Budapesten. A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában Bodonyi István, a Zeneakadémián pedig Szűcs Mihály voltak a mesterei. Diplomája megszerzésével egyidejűleg elnyerte a Zeneakadémia Nagydíját. Tanári pályafutását 1977-ben Szegeden, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán kezdte, azóta számtalan tanítványa koncertezik vagy tanít országszerte és külföldön. Zenepedagógiai munkáját 2000-ben habilitált egyetemi tanári cím odaítélésével ismerték el. Nemzetközi szólókarrierje 1984-ben indult, amikor a Cziffra Alapítvány nagydíjasa lett. Azóta fellépett Európa számos nagyvárosának hangversenypódiumán Párizstól Bécsig, Bolognától Madridig, Prágától Zürichig vagy éppen Kijevig. Több zeneszerző, így Durkó Zsolt, Rózsa Pál, Kocsár Miklós vagy Huszár Lajos ajánlotta számára versenyműveit. 1992-ben az év legjobb előadóművészévé választották, és a következő évben Liszt-díjban részesült. Pedagógiai munkássága elismeréseképpen 1996-ban Weiner-díjjal tüntették ki. 2005 óta a Hubay Jenő Társaság elnöke. 2009-ben a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze kitüntetést kapta. 2012 óta a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. Lemezkiadványai közül a magyar hegedűirodalom klasszikus vonulata a jelentős. A Nagy magyar hegedűiskola című lemezt mind a lemezkedvelők tábora, mind a kritika elismerően fogadta. A Hungaroton Classic-nál megjelent 13 CD-ből álló Hubay Jenő hegedű – zongora műveinek összkiadása egyedülálló vállalkozás, melyet a hazai és külföldi szaksajtó egyaránt felsőfokban méltatott. Magyar mesterhegedűn játszik, melyet Székely Márton készített 2006-ban.

A koncert az Egyetemi Tavasz programjaként valósul meg az SZTE NKI Kulturális Iroda szervezésében, a belépés ingyenes.