Osztrák Érdemkeresztettel tüntették ki Csúri Károlyt

2012. április 27.

A Tudományért és Művészetért Osztrák Érdemkereszt I. osztálya elnevezésű kitüntetésben részesült Csúri Károly egyetemi tanár, az SZTE BTK Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszékének korábbi vezetője tudományos és kultúraközvetítői munkásságának elismeréséül. A kitüntetést április 20-án, ünnepélyes keretek között, az Osztrák Nagykövetségi Rezidencián adták át.

3Csúri Károly (1946) a korábbi JATÉ-n szerzett német, valamint angol nyelv és irodalom szakos középiskolai tanári diplomát 1969-ben. 1972-ben doktorált, 1996-tól egyetemi tanár. 1999 és 2004 között a bécsi Collegium Hungaricum igazgatója, a bécsi Magyar Nagykövetség tanácsosa. 1987-től 1991-ig a szegedi Német Irodalomtudományi, majd 1993 és 1999, valamint 2005 és 2011 között az Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszék vezetője, 1996-tól 1997-ig a Germán Filológiai Intézet megbízott vezetője. Számos külföldi ösztöndíja között kétszer kapta meg az Alexander von Humboldt Alapítvány tudományos kutatói ösztöndíját, ezenkívül Széchenyi Professzori Ösztöndíjban (1997) is részesült, valamint Apáczai Csere János-díjjal (1996) tüntették ki. Kutatási területe az irodalmi magyarázóelméletek, a 19-20. századi német és osztrák irodalom, főként Hugo von Hofmannsthal, Gottfried Benn, Wolfgang Borchert, Georg Trakl, Georg Heym, Gerrit Engelke, Thomas Mann, Arthur Schnitzler műveiről értekezett.